Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

SKANDAL/ Kërcënohen futbollistët e Iranit, burg dhe tortura nga regjimi nëse nuk...

SKANDAL/ Kërcënohen futbollistët e Iranit, burg dhe tortura nga

Kombëtarja e Iranit duket se po e paguan shtrenjtë revoltën, teksa në ndeshjen kundër Anglisë refuzuan të këndojnë himnin e shtetit të tyre si shenjë kundërshtimi ndaj regjimit shtypës.

CNN raporton se familjet e lojtarëve janë kërcënuan me arrestim dhe torturë nëse ata nuk sillen normalisht para ndeshjes kundër Shteteve të Bashkuara.

Pas refuzimit të futbollistëve iranianë për të kënduar himnin kombëtar në ndeshjen e tyre hapëse më 21 nëntor, mësohet se lojtarët u thirrën në një takim me anëtarët e Korpusit të Gardës Revolucionare të Iranit. Atyre u është thënë se familjet e tyre do të përballeshin me “dhunën dhe torturën” nëse nuk këndonin himnin kombëtar ose i bashkohen ndonjë proteste politike kundër regjimit në Teheran.

Kjo u provua dhe nga fakti se futbollistët e  kënduan himnin para ndeshjes së dytë kundër Uellsit të premten e kaluar, e cila u fitua 2-0 për Iranin.

Agjencitë iraniane të sigurisë që veprojnë në Katar gjatë periudhës së Kupës së Botës, kanë dërguar dhjetëra oficerë të Gardës Revolucionare për të vëzhguar lojtarët iranianë që nuk lejohen të dalin jashtë hotelit apo jashtë kampit stërvitor jashtë ekipit për të takuar ndonjë të huaj. Kjo vlen edhe për futbollistët që luajnë në Evropë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore