Thaçi firmos vendimin: Nëse nuk është gati, Kurti le ta refuzojë mandatin e krijimit të qeverisë!

Mungesa e arritjes së një marrëveshjeje për koalicionin e ardhshëm qeverisës ndërmjet dy partive, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, ka bërë që presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, të nënshkruajë vendimin që Albin Kurti të jetë i mandatuari për formimin e Qeverisë së re të Kosovës. Thaçi tha se tashmë ka firmosur dhe bëri…
Me shumë...

Isa Mustafa: Vetëvendosja po vepron me logjikë lufte

Pozicionet e LDK-së dhe VV duken sot më larg se kurrë dhe arritja e marrëveshjes së bashkëqeverisjes mes tyre tingëllon e largët. Edhe pse Albin Kurti e theksoi sërish se vulosja e një ujdie mes këtyre dy partive është e domosdoshme, Isa Mustafa u shpreh në një intervistë për “Express” se partia e Kurtit po vepron me logjikë lufte, e Lidhja…
Me shumë...

Thaçi kërcënon VV: Emrin ose do të ketë hapa ligjore; partia e Kurtit: Do ta sjellim…

Lëvizja Vetëvendosje tha se do ta bëjë brenda afateve dhe pa vonesa dorëzimin e emrit të të mandatuarit për krijimin e qeverisë, por pa saktësuar se kur do të ndodhë një gjë e tillë. Sot mbushen 22 ditë që nga momenti i konstituimit të Kuvendit të Kosovës dhe zgjedhjes së kryetarit e nënkryetarëve. Megjithate, partia fituese e zgjedhjeve të…
Me shumë...

Grabitësit i futen në shtëpi ministrit shqiptar, marrin ar dhe euro

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës në Kosovë, Pal Lekaj ka rënë pre e disa grabitësve që i janë future në shtëpi. Mediat kosovare shkruajnë se persona edne të paidentifikuar janë futur në shtëpinë e Lekajt, mbrëmjen e të mërkurës dhe kanë marrë stoli ari dhe para kesh që kanë gjetur. Paratë e vjedhura kapin e vlerën e 100 eurove, ndërsa…
Me shumë...

FOTO/ Këta janë serbët që bënë masakrën ndaj shqiptarëve

Jetlir Zyberaj, këshilltar i ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli ka publikuar disa dokumentacione dhe fotografi të autorëve të masakrës së Reçakut. “Për rikujtim: Këta janë disa nga kryesit e masakrës së Reçakut. Kosova nuk do të harrojë asnjëherë”, ka shkruar Zyberaj në Facebook. Publikimi i këtyre të dhënave nga Zyberaj…
Me shumë...