Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

“Paruka më shpëtoi jetën”/ Flokët ikonë të Tina Turner ishin fillimi i rilindjes së saj si artiste

“Paruka më shpëtoi jetën”/ Flokët ikonë

Tina Turner u sigurua që të gjitha paruket e saj të ishin “thjesht më të mirat”. Legjenda, e cila ndërroi jetë të mërkurën në moshën 83-vjeçare, pasi luftoi me një sëmundje prej disa kohësh, ishte e njohur për frizurat e saj të egra dhe më të mëdha se sa jeta, por jo gjithmonë filloi kështu. Duke u rritur, Turner, e njohur gjithashtu si Anna Mae Bullock, gjithmonë i krahasonte flokët e saj me motrën e saj, e cila kishte një strukturë më të butë. Turner në një intervistë të vitit 1986 për Rolling Stone zbuloi:

Flokët e saj ishin të butë, ndërsa flokët e mi ishin shumë të mbushur dhe të trashë.

“Paruka më shpëtoi jetën”/ Flokët ikonë

Në shkollën e mesme, ajo i mbante flokët shumë modeste me një kaçurrela të rregullt, duke u përzier me turmën. Kur filloi karrierën e saj në vitet 1960, këngëtarja eksperimentoi me kaçurrelat e saj natyrale. Turner kishte modelin tipik të flokëve të Motown updo që shumë artistë si Diana Ross, Tammi Terell dhe Kim Weston po tundnin në atë kohë. Megjithatë, pas një udhëtimi të tmerrshëm në sallonin e flokëve, ditët e saj të veshjes së flokëve natyralë mbaruan.

Isha në një sallon flokësh me këngëtarët mbështetës të grupit “Ikettes” dhe estetistet e lanë zbardhuesin të qëndronte në kokën time paksa gjatë.

“Paruka më shpëtoi jetën”/ Flokët ikonë

Trajtimi relaksues i la flokët e saj të brishtë dhe të paaftë për të ekzekutuar një look updo për një performancë atë mbrëmje. Opsioni tjetër dhe i vetëm i këngëtares “Proud Mary” ishte një paruke.

U desh një aksident, një aksident që doli të ishte një bekim në maskim, për të më nxitur të merrja parukën time të parë.

Duke kuptuar se si funksionojnë, “mbretëresha e rock ‘n’ roll” i veshi ato dhe në skenë. Nëse do t’i përkushtohej pamjes, ajo nuk donte që parukat e saj të dukeshin si “një perde flokësh të rreme”, kështu që ajo filloi të ndërtonte paruket e saj që t’i ngjante një pamjeje natyrale. Turner ndoqi modele të ndryshme të flokëve me paruke, nga prerjet e shkurtra deri te flokët e gjatë.

“Paruka më shpëtoi jetën”/ Flokët ikonë

Paruka më shpëtoi jetën, por më shumë se kaq, më pëlqeu mënyra se si dukej, si lëviznin flokët kur lëvizja, sa ishte e drejtë dhe e bukur dhe kishte një stil, pavarësisht se çfarë bëja.

Megjithatë, sapo u nda nga ish-bashkëshorti i saj abuziv, Ike Turner, ajo vendosi se ishte koha për të rishpikur imazhin e saj me mane ikonë bionde.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore