Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

"117 shtete e njohin"/ Erdogan bën premtimin e papritur për Kosovën: Ne do bëjmë gjithçka...

"117 shtete e njohin"/ Erdogan bën premtimin e papritur për

Presidenti turp Rexhep Taip Erdogan gjatë konferencës së përbashkët për media me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Stamboll u shpreh se Turqia do të angazhohet që Kosova të arrijë më shumë njohje. Ai gjithashtu shtoi se Turqia ishte një prej vendeve të para që e kishte njohur pavarësinë e Kosovës si dhe ka uruar Kosovën në prag të 15-vjetorit të saj.

Tani janë 117 shtete që e njohin. Ne do të bëjmë punë intensive që të arrijmë shifrën që është si objektiv sa i përket njohjeve. Dua t’iu uroj 15-vjetorin e Pavarësisë që tani”, ka thënë Erdogan.

Erdogan ka shprehur gjithashtu vullnetin e tij që Kosovës t’i ndihmojë edhe në përpjekjet e saj për anëtarësim në NATO, Këshill të Evropës dhe Bashkim Evropian.

Ne po vazhdojmë përpjekjet tona që Kosova ta arrijë pozicionin e merituar në arenën ndërkombëtare . Ne mbështesim vizionin e Kosovës për anëtarësim në NATO, Këshillin e Evropës dhe Bashkimit Evropian”, ka thënë ai. 

Po ashtu, Kurti falenderoi presidentin Erdogan për përkrahjen e zëshme të Turqisë për anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe në Këshill të Evropës. Ndër të tjera, ai tha se Turqia ishte një nga partnerët kryesor ekonomik dhe tregtar i Kosovës.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore