Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Auto Moto Parku i Elbasanit, mediat greke i bëjnë jehonë: Shqipëria po përgatit pistën e Formula 1, dritë jeshile nga FIA

Auto Moto Parku i Elbasanit, mediat greke i bëjnë jehonë:

Mediat greke i kanë bërë jehonë faktit që Shqipëria po investon për ndërtimin e një piste gare makinash specifike për Formula 1.  Dy agjencitë e lajme të shtetit fqinj Zuogla dhe Carandmotor.gr shkruajnë se Shqipëria ka projekte ide po kalon në zbatimin konkret.

"Shqipëria nuk qëndroi vetëm në teori, por avancoi me prezantimin zyrtar nga projektide në krijimin e cirkuitit të F1. Në fakt, plani ambicioz tashmë ka marrë dritën jeshile nga FIA, e cila do të mbikëqyrë nga fillimi deri në fund krijimin e pistës, e cila ka shumë gjasa të përfshihet në kalendarin zyrtar të Formula 1", theksohet në këtë artikull.

Më tej theksohet se Shqipëria ka marrë dritën jeshile edhe nga drejtuesit e Formula 1, e kjo u arrit falë një takimi që kryeministri Edi Rama pati me Zhan Todt i FIA-s.

"Në fakt, plani ambicioz tashmë ka marrë dritën jeshile nga FIA, e cila do të mbikëqyrë nga fillimi deri në fund krijimin e pistës, e cila ka shumë gjasa të përfshihet në kalendarin zyrtar të Formula 1. I quajtur Auto Moto Park, pista do të jetë 5 km e gjatë. I njëjti kompleks do të presë edhe akademi të motorsportit, qendra trajnimi për drejtim të sigurt etj. Qyteti i Elbasanit, i cili do të presë këtë pistë të specifikimeve të FIA-s, hyn në hartën botërore si një shtesë e re e mundshme në motorsportin botëror, me financimin e projektit nga Qeveria Shqiptare dhe Ministria e Transporteve e vendit", thuhet më tej.

Auto Moto Parku i Elbasanit, mediat greke i bëjnë jehonë:

"Në përgjithësi, bisedimet e para mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit të FIA-s, Jean Todt, nisën dy vite më parë dhe tashmë firmat janë vendosur. Shqipëria ka bërë një lëvizje fantastike që me siguri do të sjellë vetëm fitim, ndërkohë që siç u shpreh Todt, përmes kësaj sipërmarrjeje është një mundësi që banorët e vendit të mësojnë edhe më shumë për drejtimin e sigurt të makinës”, shkruan media greke.

Artikulli i medias greke

Vendi fqinj mori dritën jeshile dhe do të ndërtojë një pistë garash me specifikim F1, duke shpresuar ta shohë atë në kalendarin e kampionatit më të mirë të garave me makina.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve dhe Transportit Rrugor të Shqipërisë prezantoi pak muaj më parë planet e saj ambicioze për ndërtimin e një kompleksi të madh që do të përfshijë një pistë me specifika të larta dhe objekte të ngjashme për t'iu përshtatur kampionateve të ndryshme të motorsporteve.

Pista e parë në Shqipëri do të ndërtohet në Elbasan dhe do të zbatohet me bekimin dhe mbikëqyrjen e Federatës Ndërkombëtare (FIA). Në fakt, anëtarë të FIA-s dhe zyrtarë të qeverisë dhe komunitetit lokal, tashmë janë takuar dhe kanë bërë konsultimet paraprake për këtë projekt.

Pista e parë shqiptare dhe ambientet e saj do të shtrihen në një sipërfaqe prej më shumë se 5000 metrash katrorë, me gjatësinë e saj më të madhe se 5 km (5.3 km) dhe që plotëson specifikimet e FIA-s. Ai do të ketë gjithashtu një Drag Strip tërheqës 1.2 km të gjatë dhe një vend parkimi makinash të standardeve më të larta, ndërsa përreth do të ketë pista më të vogla për gara jashtë rrugës dhe stërvitje në gara.

Zyrat që do të ndërtohen do të presin evente të ndryshme makinash dhe garash, si dhe do të ketë një muze të vogël makinash për adhuruesit e makinave klasike. Përveç kësaj, pista do të ketë heliporte dhe një zonë të projektuar posaçërisht për t'u përdorur nga avionët e lehtë.

Investimi përfshin edhe kompleksin e ri të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve dhe Transportit Rrugor me Qendër të Inspektimit Teknik për kontrollet. Projekti do të financohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve dhe Transportit Rrugor në bashkëpunim me Bashkinë e Elbasanit dhe me mbështetjen e Qeverisë Shqiptare

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore