Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

ANALIZA/ Skenat pikante të debatit të dytë dhe të fundit Trump-Biden

ANALIZA/ Skenat pikante të debatit të dytë dhe të fundit

Nëse jeni një nga më shumë se 49 milion amerikanë që kanë hedhur votën tuaj presidenciale, mos u shqetësoni. Megjithëse ata arritën të silleshin më mirë sesa në debatin e tyre të fundit të ashpër - një buton memec ndihmoi - që Presidenti Trump ose sfiduesi demokrat Joe Biden bënë që njerëzit e bindur të mos ndryshojnë mendje.

Vjen vetëm 12 ditë para ditës së zgjedhjeve - ose ajo që mund të quhet më saktë ndërprerja e votimit - seanca kryesisht e butë 90 minutëshe i paraqiti Trump shansin e tij të fundit më të mirë para një audience kombëtare për të ndryshuar trajektoren e një gare që ai duket se po humbet.

Do të duhen të paktën disa ditë që ndikimi, nëse ka, i distancës sociale të së enjtes në Nashville të bëhet i qartë. Ndërkohë, këtu dolën disa çështje kryesore kryesore.

Trump zbret

Strategjia e presidentit në debatin e parë ishte të mos e linte kurrë Biden të fliste, ose të bllokonte moderatorin Chris Wallace. Ai mendoi se ishte një sukses i jashtëzakonshëm; shumë të tjerë, përfshirë disa nga mbështetësit e tij më të vendosur, nuk e bënë këtë.

Në fillim, presidenti frenoi kryesisht impulset e tij luftarake. Ai ndërpreu më pak, foli butë dhe madje lavdëroi Kristen Welker, moderatoren e debatit, të cilën ai kishte sulmuar ditët e fundit. Por instiktet më të njohura të presidentit përfundimisht u rishfaqën.

Ai kaloi nëpër goditjet më të mëdha të lajmeve të tij në Twitter - duke pretenduar në mënyrë të gabuar se ai ishte subjekt i një "gjueti magjie të rremë" për vite me radhë, duke përfshirë ndërhyrjen ruse në fushatën 2016, akuzoi pa arsye administratën e Obamës për spiunim në fushatën e tij.

Pasi ishte rikuperuar nga COVID-19, ai dukej se kishte një dëgjim të dobët. Një konstante gjatë gjithë kohës: marrëdhënia e paqartë e presidentit me të vërtetën. Kontrolluesit e fakteve ishin të zënë me pretendimet e tij për një vaksinë të pashmangshme të koronavirusit, fortësinë e tij të ekzagjeruar ndaj Rusisë dhe dëbuesve të tjerë.

Biden mban të vetat

Biden nuk pësoi ngrirje të trurit ose të bëjë gafat e tij të famshme. Në të vërtetë, ai ishte më i lirshëm.

Trump vazhdimisht ka kërkuar të skualifikojë ish-zv.presidenti duke e konturuar atë si shumë të moshuar, edhe pse vetëm tre vjet është diferenca e presidentit 74-vjeçar me Biden, i cili është 77.

Strategjia e Trump mbështetet në nxjerrjen e Biden nga Shinat. Kjo nuk ndodhi në debatin e parë e nuk ndodhi as në të dytën.

Të folurit e freskët, argumenti i përpiktë dhe prezantimi linear nuk kanë qenë kurrë arma e fortë e zv.presidentit. Kishte përgjigje të gjata dhe dredha-dredha. Kishte një pretendim të rastit, si një parashikim jashtëzakonisht i lartë i vdekjeve nga COVID-19 që dukeshin të rrënjosura më pak se hiperbola. Kishte ngatërresa dhe një pengesë verbale herë pas here.

Pas debatit, Biden u ndie i detyruar të sqaronte deklaratën e tij duke kërkuar një "tranzicion" larg industrisë së naftës në favor të energjisë së rinovueshme. Trump e quajti atë një punë-vrasës dhe i nxiti votuesit në shtetet prodhuese të naftës të marrin shënim; Biden tha se ai thjesht mbështet fundin e subvencioneve qeveritare për lëndët djegëse fosile. Por nata nuk prodhoi një goditje vdekjepruese për kandidaturën e Biden.

COVID-19

Kur erdhi puna për koronavirusin që ka shkatërruar vendin dhe ka dëmtuar ekonominë, ndryshimet midis kandidatëve ishin aq të mëdha sa e bardha dhe e zeza, nata dhe dita, ose një përrallë ndaj një raporti patologjik.

Më shumë se 223,000 amerikanë kanë vdekur nga COVID-19 dhe vendi tani po përjeton rritjen e tretë të pandemisë, me raste që shpërthejnë dhe disa shtete raportojnë infeksion rekord dhe shtrime në spital.

Akoma, Trump vazhdoi të minimizonte shkatërrimet e sulmit, duke vlerësuar trajtimin e tij të virusit vdekjeprurës, duke premtuar shpërndarjen e shpejtë të një vaksine - pavarësisht nga ato që thonë shkencëtarët - dhe duke sugjeruar se e keqja ka kaluar.

"Ne jemi duke e rrumbullakosur qoshen", tha ai në kundërshtim me provat. "Po ikën". Një Biden me fytyrë të zymtë nuk e kishte asgjë. "Kushdo që është përgjegjës për kaq shumë vdekje nuk duhet të jetë president i Shteteve të Bashkuara," tha ai troç, duke shtuar më vonë, "Ne jemi gati të shkojmë në një dimër të errët. Një dimër i errët. ”

Trump i shmanget shpesh pyetjeve ku mjafton një po ose jo e thjeshtë: A do të heqësh dorë nga supremacistët e bardhë? A do t'i pranoni rezultatet e zgjedhjeve? A e refuzoni QAnon, i cili vazhdon një teori të çuditshme që Demokratët janë trafikantë kanibalë të fëmijëve?

Zakonisht, presidenti ofron përgjigje të mbushura me paralajmërime ose inat që frymëzojnë më shumë konfuzion sesa qartësi. Të enjten në mbrëmje, Trump përsëri kishte shansin për të adresuar retorikat raciale inflamatore, të tilla si shpërndarja e videos së një sulmi të një mbështetësi të ekstremistëve “të bardhë”.

Përgjigja e tij e zhurmshme edhe një herë ndaloi një denoncim të qartë. Pasi kritikoi grupet Black Lives Matter për brohoritje anti policore, ai u zotua për mirëbesimet e tij jo-raciste. "Unë jam personi më pak racist në këtë sallë", tha ai disa herë.

I ngulmuar nga Welker se pse disa njerëz e shohin atë si nxitës të grindjeve më racore, Trump u duk i ngathët. Biden kundërshtoi se Trump ishte "një nga presidentët më racistë që kemi pasur në historinë moderne", duke e përdorur sarkazmin e citatit të Trump se ai ka bërë më shumë për zezakët amerikanë sesa çdo president që kur Lincoln i dha fund skllavërisë.

Ai citoi komentet raciste të Trump në lidhje me meksikanët, përpjekjet e tij për të ndaluar myslimanët nga vendi dhe thirrjen e tij për të larguar fëmijët e braktisur - të cilët Biden i quajti gabimisht "Djem të varfër". "Ky buurë", tha Biden, "sa herë flet ngre një mjegull”.

ANALIZA/ Skenat pikante të debatit të dytë dhe të fundit

Grindja familjare

Djali i Biden, Hunter, ka qëndruar si argument përgjatë gjithë fushatës. Marrëdhëniet e tij të biznesit në Ukrainë dhe akuzat e pafaktuara që babai i tij përdori fuqinë e tij si nënpresident për ta ndihmuar atë, ishin në qendër të debatit.

Ditët e fundit, presidenti dhe aleatët e tij u përpoqën të nxisin edhe më shumë çështjen Hunter Biden, duke shpërndarë një raport skematik të gazetës pro-Trump New York Post, për të pohuar se ish-zv.presidenti përdori zyrën e tij për të promovuar interesat e biznesit të djalit të tij.

Trump ngriti vazhdimisht ato akuza për korrupsion, duke akuzuar Biden dhe familjen e tij për pasurimin në shumën e miliona dollarëve në marrëdhëniet me Rusinë, Kinën dhe Iranin. "Broçkulla", u përgjigj Biden, duke thënë, "Unë nuk kam marrë asnjë qindarkë nga asnjë burim i huaj ndonjëherë në jetën time."

Kur Trump vazhdoi, Biden e akuzoi Trumpin për qëllim të përpjekjes për të hequr vëmendjen nga çështjet kryesore të vendit. "Ne duhet të flasim për familjen tuaj," tha ai, duke parë me zell në kamera. "Je politikan tipik", u tall Trump. "C’mon Joe, mund të ishe më mirë.

Emigrimi, më në fund

Çështja e emigrimit dhe politikat e tij kanë qenë disa nga më të diskutueshmet e presidencës së tij. Megjithatë, tema ka munguar dukshëm në pjesën më të madhe të dialogut të fushatës, deri të enjten në mbrëmje.

Trump u akuza nga mediat se administrata e tij nuk mund të lokalizojë prindërit e 545 fëmijëve të cilët ishin ndarë nga familjet e tyre në kufirin e SHBA me Meksikën, pjesë e një strategjie për të ndaluar imigrantët të hyjnë ilegalisht në vend. Trump ishte i paqartë në përpjekjet për të bashkuar këto familje, duke fajësuar Biden për politikat e paraburgimit.

"Ata ndërtuan kafaze," tha Trump për Biden dhe Presidentin Obama, duke iu referuar rrethimeve të përkohshme për të mbajtur të miturit e pashoqëruar. Ai këmbënguli se për fëmijët "ka pasur shumë kujdesur. Ata janë në ambiente kaq të pastra ”.

"Ata i ndanë nga prindërit e tyre", u përgjigj Biden. "Kjo na bën një që të ulet imazhi unë dhe shkel çdo nocion se kush jemi ne si një komb".

ANALIZA/ Skenat pikante të debatit të dytë dhe të fundit

Butoni i heshtjes funksionoi

Welker, korrespondent i Shtëpisë së Bardhë në NBC, u përball me një detyrë të vështirë duke u përpjekur të shmangte një përsëritje të debatit të fundit, i cili ishte në nivelin e zemërimit të një 2-vjeçari.

Një armë e rëndësishme ishte një buton memec, i rënë dakord nga komisioni dypartiak që mbikëqyr debatin, i cili heshtte kandidatët gjatë një periudhe dyminutëshe sa herë që prezantohej një temë e re.

Ndihmoi gjithashtu që u shfaq një Trump shumë më i nënshtruar. Ndërsa acarimi i tij ishte i qartë në momentet e ekranit të ndarë, kur Biden fliste - një vështrim skepticizmi ose mosbesimi që i kalonte në fytyrë - ai kryesisht priti radhën e tij dhe ishte veçanërisht i sjellshëm me Welker; ai ngriti një gisht, ose ngriti dorën me mirësjellje për të sinjalizuar një dëshirë për t'u përgjigjur, duke shfaqur një lloj edukate - "më falni", "faleminderit" – që veçanërisht mungoi herën e fundit.

"Unë respektoj shumë mënyrën se si ju po e drejtoni këtë debat”, tha Trump në një moment. Nga ana e tij, Biden qeshi, u bë keq, tundi kokën dhe nganjëherë bëri shenja ndaj Trump. Por ai kryesisht priti radhën e tij për të thënë një fjalë dhe madje lejoi që rivali i tij më shumë se një herë të thoshte fjalën e fundit - asnjë arritje e vogël për Bidenin e famshëm.

Mund të mos ketë ndryshuar shumë vota. Por të paktën nuk ishte i “dhimbshëm” për ta parë. Marrë nga Los Angelos Times/ Përkthim i Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore