Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Simptomat ndodhin natën, këto sinjale tregojnë që mëlçia juaj ka probleme

Simptomat ndodhin natën, këto sinjale tregojnë që

Mëlçia është një organ jashtëzakonisht i rëndësishëm që kryen pothuajse 500 funksione të ndryshme. Ai është përgjegjës për prodhimin e biliare, është i përfshirë në proceset metabolike, filtrimin, ruajtjen dhe detoksifikimin.

Një mëlçi e mbingarkuar me alkool është e ndjeshme ndaj dëmtimit. Abuzimi me alkoolin mund të çojë në sëmundje alkoolike të mëlçisë yndyrore, hepatit ose cirrozë. Rreziku i problemeve të mëlçisë vlen për këdo që konsumon rregullisht pije alkoolike. Njerëzit që furnizojnë trupin e tyre me më shumë se 80 g etanol në ditë janë veçanërisht të prekshëm. Ne e marrim këtë dozë duke pirë mesatarisht dy litra birrë ose pesë pije në ditë.

Cilat simptoma të një mëlçie të sëmurë mund të shfaqen gjatë natës?

Një mëlçi e sëmurë nuk dhemb sepse është organ nervor dhe shqetësimet në funksionimin e saj nuk shfaqen në formën e dhimbjes. Megjithatë, ka disa simptoma që mund të jenë shenjë e problemeve të mëlçisë. Këto përfshijnë shenjat që do të vërejmë gjatë natës. Po flasim për problemet e gjumit dhe pagjumësinë.

Si mund të lidhet pagjumësia me mëlçinë? Sipas shkencëtarëve, dëmtimi progresiv i mëlçisë ndikon në efikasitetin e filtrimit organik të toksinave dhe largimin e tyre nga trupi. Rezultati është akumulimi i toksinave në tru, gjë që çon në shqetësime të gjumit. Abuzimi i rregullt i alkoolit mund të çojë në këtë situatë.

E RËNDËSISHME

Problemet afatgjata të gjumit në veçanti duhet të rrisin ankthin tonë. Duhet mbajtur mend gjithashtu se ato mund të shoqërohen me sëmundje që nuk prekin mëlçinë. Sëmundja e mëlçisë mund të shoqërohet me sëmundje të tjera, si lodhje e rëndë dhe oreks i dëmtuar.

Simptoma të tjera që tregojnë probleme të mëlçisë

Simptomat e hershme që mund të sinjalizojnë sëmundje alkoolike të mëlçisë përfshijnë siklet në këndin e sipërm të djathtë, mungesë oreksi, lodhje të rëndë, diarre, të vjella dhe dobësi të përgjithshme.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore