Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Forbes: Këto janë 10 vendet më të lira për të jetuar

Forbes: Këto janë 10 vendet më të lira për të

Lexoni për të mësuar rreth vendeve kryesore që do t'i bëjnë ëndrrat tuaja realitet.

1. Portugalia

Këtë vit, Portugalia u emërua vendi më i mirë për të jetuar.  Fiton pjesërisht për shkak të fuqisë së dollarit amerikan sot. Është një zgjedhje në kohën e duhur—sepse Evropa është në mënyrë efektive në shitje nëse jeni duke blerë me para të gjelbërta. Është një kohë e mirë për të shkuar. Përtej kësaj, opsionet e vizave të Portugalisë e bëjnë qëndrimin afatgjatë atje relativisht të lehtë.

Ku të zhvendoseni: Qytetet e mëdha si Lisbona dhe Porto do të kushtojnë më shumë, qytetet më të vogla më pak/ Disa pika për t'u marrë parasysh në Portugali: Lagos, Vilamoura dhe Tavira." Lagos është një qytet me histori në bregdetin me diell të Algarve të Portugalisë. Vilamoura është një komunitet turistik me peizazhe me plazhe të mrekullueshme. Një ish-port detar romak, Tavira është e mbushur me ndërtesa të mbuluara me pllaka blu dhe të bardha.

Kostoja: Kostoja e përditshme e jetesës është e ulët në krahasim me Shtetet e Bashkuara - një çift mund të mbulojë me lehtësi shpenzimet (përfshirë qiranë dhe gjithçka tjetër) për rreth 2800 dollarë në muaj. Një beqar mund të jetojë mirë me rreth 2,000 dollarë në muaj, të gjitha brenda (më pak në zona më rurale).


2. Meksikë

Pse? Dhe, sigurisht, Meksika është kaq afër. Është e lehtë. Dhe është tepër e përballueshme.

Ku të lëvizni: Meksika thjesht ofron kaq shumë opsione për njerëzit: plazhe me avull në Karaibe, bregdet tharës në Paqësor, qytete koloniale të pasura me art dhe kulturë, banesa buzë liqenit në një vend si Chapala, ku moti është si viti i pranverës. -Rrumbullakët. Ne rekomandojmë disa pika në Meksikë: Liqeni Chapala, Playa del Carmen, Queretaro. Liqeni Chapala ndodhet në rajonin e ftohtë të malësisë. Playa del Carmen është një qytet i njohur plazhi. Queretaro është një qytet i sofistikuar malësor.

Kostoja: Një çift mund të jetojë rehat në shumicën e vendeve që ne rekomandojmë për pak më pak se 2,000 dollarë në muaj - me 2,800 dollarë në muaj, do të jetonit të madh, duke ngrënë jashtë gjatë gjithë kohës, një shtëpi të bukur, me shumë fonde për të udhëtuar. Për një single, planifikoni një buxhet nga 1,500 deri në 1,900 dollarë. Ju patjetër që mund të jetoni thjesht në Meksikë për më pak, kini parasysh - këto janë shifra të arsyeshme për dikë që dëshiron të jetojë shumë rehat.


3. Panamaja

Panamaja zë vendin e tretë për vitin 2023. Ky vend ndodhet poshtë zonës së uraganit dhe ka mundësi të shkëlqyera për viza që lejojnë emigrantët (me moshë pensioni ose jo) të vijnë dhe të qëndrojnë. Kujdesi shëndetësor në Panama është i nivelit të parë - veçanërisht në qytet - dhe ju mund të jetoni në plazh dhe të jeni vetëm një orë nga një metropol i vërtetë. Moti është i ngrohtë gjatë gjithë vitit, Panamaja përdor dollarin amerikan (megjithëse nuk do ta ndjeni majë inflacionin atje ashtu siç mund të jeni në shtëpi, sepse edhe pse çmimet mund të rriten - ato janë ende një fraksion i asaj që paguani në shtëpi)

Ku të lëvizni: Disa komunitete që na pëlqejnë në Panama: Panama City, Coronado, Boquete. Me përzierjen e rrokaqiejve dhe lagjeve me gjethe, Panama City nuk ka nevojë për prezantim. Coronado është një kompleks i madh rezidencial që plotëson pothuajse çdo nevojë për emigrantë. Boquete është një qytet malor panamez.

Kostoja: Në Panama, një buxhet prej 2,900 dollarë në muaj do t'ju shohë të jetoni rehat kudo në vend si çift. Një beqar mund të jetojë në një zonë rurale me rreth 1,400 dollarë në muaj, megjithëse më afër 2,000 dollarë në muaj do të ishte një shifër më e arsyeshme për jetën në qytet ose më shumë kozmopolit.


4. Ekuador

Ekuadori është ende një vend kryesisht i pazbuluar ende i pa homogjenizuar, por ende ofron komoditetet e jetesës moderne, duke përfshirë internetin me fibra optike me shpejtësi të lartë, monedhën e dollarit amerikan, motin e butë, transportin e mirë publik dhe kujdesin shëndetësor dhe strehimin e përballueshëm.

Ku të lëvizni: Ka vende miqësore për emigrantët në të gjithë Ekuadorin. Komunitetet më të mëdha të emigrantëve janë në Salinas, me plazhet e tij të veshura me apartamente moderne; Cotacachi, një fshat i vogël dhe i përgjumur ku mjeshtrit bëjnë gjithçka, nga artikuj lëkure deri te ponçot alpaka; Cuenca, qyteti modern turistik i Andeve që është qendra kulturore e Ekuadorit, ku muzika, arti dhe arkitektura e stilit të Nju Orleans tërheq vizitorë nga e gjithë bota; dhe Vilcabamba, shtëpia e "Luginës së Jetëgjatësisë" e njohur për centurionët e saj indigjenë dhe emigrantët e qetë që ulen jashtë në kafene që tregtojnë filozofi.

Kostoja: Ka pak vende në botë ku kostoja e jetesës është po aq e përballueshme sa është në Ekuador. Ju mund të jetoni lehtësisht nga 1,500 deri në 1,800 dollarë në muaj në varësi të vendndodhjes dhe mënyrës së jetesës. Ju mund të zotëroni një shtëpi në një plazh të Bregut të Paqësorit ose një apartament me pamje të mrekullueshme në Ande për rreth 150,000 dollarë. Qiratë janë gjithashtu të shumta dhe të përballueshme, me apartamente me dy dhoma gjumi dhe me dy banjo që fillojnë nga 500 dollarë.


5. Kosta Rika

Me një kosto më të ulët jetese, lehtësim vajtje-ardhje në Amerikën e Veriut dhe kujdes mjekësor të përballueshëm, nuk është për t'u habitur që Kosta Rika mbetet fort pranë ose në krye të listave ndërkombëtare të pensioneve. Një gjë tjetër është: stabiliteti politik. Është aq i qëndrueshëm sa është mbiquajtur "Zvicra e Amerikës Qendrore".

Ku të lëvizni: Kosta Rika ka diçka për të gjithë, me një duzinë zona klimatike dhe qindra mikroklima. Nëse ju pëlqen moti i nxehtë, plazhet e thata tropikale të Guanacaste ose xhunglat e gjelbëruara të zonës jugore dhe Karaibeve nuk do të zhgënjejnë. Preferoni diçka përjetësisht të moderuar? Lartësitë më të larta të San Jose dhe Luginës Qendrore do të ishin vendndodhja e zgjedhjes.

Kostoja: Një çift mund të jetojë rehat, por jo domosdoshmërisht në mënyrë ekstravagante, për rreth 2,500 deri në 3,000 dollarë në muaj. Kjo përfshin marrjen me qira të një shtëpie/apartmani me dy dhoma gjumi me pajisje të stilit të Amerikës së Veriut, ajër të kondicionuar, plus sende ushqimore, argëtim, transport dhe kujdes shëndetësor.


6. Spanja

Mot me diell gjatë gjithë vitit, një kulturë mikpritëse, një mënyrë jetese tepër e relaksuar dhe një kosto relativisht e ulët jetese. Këto janë vetëm disa nga gjërat që ofron Spanja.

Ku të lëvizni: Spanja ofron një larmi të mrekullueshme klimash dhe mjedisesh. Bregdeti mesdhetar i pjekur nga dielli është një vend ku nuk do t'ju duhet të hidhni më me lopatë dëborë – në 300 deri në 320 ditë me diell në vit, është një nga rajonet më me diell në Evropë. Por ka edhe rajone të gjelbra të ngjashme me Oregon (bregdeti veriperëndimor) dhe për ata që pëlqejnë borën, janë malet e Pyrenees.

Kostoja: Megjithëse kostoja e jetesës në Spanjë është rritur vitin e kaluar, ajo vazhdon të jetë relativisht e ulët dhe çmimi varet nga vendndodhja. Nëse zgjidhni një qytet të vogël të qetë, mund të jetoni me 1900 dollarë në muaj. Për shembull: Në rajonet me diell të Valencias dhe Andalucisë, është madje e mundur të blihet një apartament me një dhomë gjumi për më pak se 700 dollarë në muaj. Freskia dhe çmimet e ulëta të ushqimit janë një tjetër pjesë kyçe e kostos më të ulët të jetesës.


7. Greqia

Një e re në listën e këtij viti është Greqia, e cila ka bërë hapa përpara në krijimin e më shumë opsioneve të vizave për t'i lejuar njerëzit të qëndrojnë më gjatë. Dhe, sigurisht, është gjithashtu e bukur dhe me vlerë të mirë. Përparësi të tjera: Disa nga ushqimet më të mira në botë dhe një histori e pasur dhe e thellë.

Ku të lëvizni: Vendi është më i njohur për ishujt e tij. Me tre trupa të mëdhenj ujorë dhe gjashtë grupime të dallueshme ishujsh, ishujt grekë mund t'i mbajnë vizitorët pafundësisht të interesuar për të eksploruar. Nëse Greqia bëhet shtëpia juaj, kërcimi në ishull bëhet pjesë e jetës suaj. Por mos mendoni se është gjithë dielli gjatë gjithë kohës: Ky është një vend me stinë. Për shembull, nëse jetoni në Athinë, prisni verë shumë të nxehtë dhe dimër të freskët e me shi.

Kostoja: Praktikisht, një çift mund të jetojë rehat në Greqi nga rreth 1900 dollarë në muaj dhe një beqar nga rreth 1600 dollarë. Por mbani në mend se për një vizë qëndrimi të rinovueshme, duhet të tregoni se keni të paktën 2000 € në muaj.


8. Franca

Kultura franceze mban një qëndrim të vendosur për të jetuar mirë. Ndërsa shumë mund të flasin për përfitimet e një jete të ekuilibruar – duke marrë kohë për veten dhe të dashurit tuaj, duke u fokusuar në shëndetin dhe mirëqenien tuaj dhe duke vlerësuar bukurinë e gjërave të përditshme – Franca i ka ngritur këto ideale në një formë arti.

Ku të lëvizni: Nëse moti nuk është një faktor, drejtohuni në veri për një pjesë të artit francez të devivrit me një fraksion të kostos. Jo vetëm që rajonet e Normandisë, Brittany, Lorraine dhe Alsace janë intrigues kulturalisht dhe historikisht, ato ofrojnë gjithashtu vlerën më të mirë për paratë në të gjithë vendin. 

Kostoja: Franca mund të duket e shtrenjtë, por nuk është kështu. Disa artikuj ushqimorë kushtojnë njësoj si në SHBA, por ulja reale e kostos vjen nga çmimet e pasurive të paluajtshme. Kostot e banesave janë mesatarisht rreth 34% më pak se ato të SHBA-së. Në përgjithësi, një çift mund të presë të paguajë deri në 2083 dollarë në muaj , duke përfshirë qiranë, shërbimet komunale dhe më shumë.


9. Italia

Sipas korrespondentit të International Living Chip Stites, Italia është unikale për ata që dëshirojnë një jetë më të gjatë, më të plotë, një ndjenjë aventurë dhe kënaqësie me një ritëm të qetë që krahasohet me pak vende kudo. Çudia më e madhe është se sa më të ulëta janë shpenzimet e jetesës në një vend që është mbrojtës i stilit të jetës, ekonomisë dhe trashëgimisë së tij. Më e mira nga të gjitha: Italiani mesatar jeton një deri në pesë vjet më shumë se mesatarja amerikane.

Ku të lëvizni: Nga plazhet e lagura nga dielli që rrethojnë Italinë jugore, Siçilinë dhe Sardenjen, deri te skijimi dhe shëtitjet sezonale në liqenet Dolomite dhe Alpine në veri, ka mjaft zona klimatike, stile ushqimore, verëra dhe zakone për të kënaqur. edhe pensionisti më i përpiktë.

Kostoja: Kostoja e jetesës në Itali është e ulët. Italiani mesatar jeton me më pak se gjysmën e asaj që jeton mesatarisht amerikani. Çmimet e pasurive të paluajtshme mund të shkojnë deri në 20,000 dollarë në një fshat në jug. Një çift mund të presë të paguajë rreth 1,829 dollarë në muaj, duke përfshirë qiranë, shërbimet komunale dhe më shumë.


10. Tajlandë 

Nuk ka dyshim se joshja e Tajlandës fillon me klimën e saj të njomur nga dielli, të ngrohtë dhe tërheqës për ata që kanë një ndjenjë të mprehtë të aventurës dhe një sy për bukurinë natyrore dhe kulturore", thotë korrespondentja e International Living, Rachel Devlin. Tajlanda është i vetmi vend në Azinë Juglindore që nuk u kolonizua nga asnjë vend evropian dhe për këtë arsye ruan një kulturë të paprekur nga ndonjë ndikim tjetër.

Ku të zhvendoseni: Bukuria e saj e larmishme natyrore do të thotë që emigrantët përhapen nga ishujt e rrethuar nga ujërat smeraldi, metropoli i lartë i Bangkok-ut ose fushat e orizit dhe stili i jetesës së qetë të Tajlandës Veriore.

Kostoja: Tajlanda është e përballueshme, veçanërisht kur bëhet fjalë për pasuri të paluajtshme. Të huajt janë në gjendje të blejnë apartamente shumë lehtë dhe ka pazare kudo. Është e mundur të blini një apartament me dy dhoma gjumi për më pak se 30,000 dollarë dhe qiratë mund të jenë aq të lira sa 180 dollarë në muaj nëse keni nevojë për diçka të vogël dhe të çuditshme. Kur bëhet fjalë për koston e jetesës, një çift mund të presë të shpenzojë deri në 1,596 dollarë në muaj.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore