Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

3 gjërat që ndodhin kur filloni të përqafoni 'vetminë'!

 

Disa njerëz mendojnë se të qenit vetëm është një gjë e keqe. Kjo për ta do të thotë se jeni antisocial, ose i padëshiruar, asnjëra prej të cilave nuk është një pozicion i mirë për të qenë. Por në fakt, të qenit vetëm nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe, pasi ka një sërë përfitimesh që shfaqen sapo të mësoni të përqafoni vetminë.

Shpesh herë kur jemi të rrethuar nga njerëz të tjerë, po shpenzojmë shumë energji. Përpjekja për t’i mbajtur të tjerët të lumtur, për t’i bërë ata të qeshin, për të qetësuar egon e tyre, për të lexuar emocionet e tyre dhe për të gjitha ashpërsitë e tjera që vijnë së bashku me ndërveprimin e rregullt. Mund të jetë rraskapitëse nga ana mendore nëse jeni vazhdimisht i lidhur me njerëz të tjerë. Pak kohë vetëm ju lejon të rimbusheni dhe të bëni një pushim nga puna takuese emocionale dhe mendore e ndërveprimit të vazhdueshëm.

Jeta juaj po ecën gjithmonë me një ritëm të çmendur të shpejtë. Aq shpejt në fakt, saqë ndoshta është e rrallë kur keni një moment vetëm për t’u ulur dhe për të reflektuar mbi jetën tuaj. Të qenit vetëm ju jep mundësinë e përsosur për një reflektim të vogël në vetvete. Meqenëse nuk po shpenzoni aq shumë kohë duke përpunuar mendimet dhe ndjenjat e të tjerëve, është koha më e mirë për ta kthyer fokusin tuaj nga brenda. Vetmia ofron mjedisin perfekt për reflektim.

Përsëri, kur jeni të rrethuar nga njerëz të tjerë gjatë gjithë kohës, ju vazhdimisht përpiqeni të lexoni dhe të kujdeseni për emocionet e personave të tjerë. Aq shumë, saqë mund të përfundoni duke humbur kontaktin me tuajin. Kur filloni të shijoni të qenit vetëm, do të fitoni një perspektivë më të madhe për emocionet tuaja. Do të krijoni një kuptim më të thellë të asaj që ju bën të lumtur, çfarë ju shqetëson dhe çfarë ju trishton. Me këtë njohuri, atëherë është më e lehtë të rregulloni emocionet tuaja. Por gjithçka fillon me të kuptuarit se si ndihesh, dhe kjo vjen nga pak vetmia.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore