Kryesoret

Sulmohet me anti-tank anija shqiptare nga rebelët në Libi (FOTO)

Një anije shqiptare e përfshirë në thyerjen e embargos së armëve ndaj Libisë është goditur me kundërtank në Tripoli. Anija e ngarkuar me armë dhe municion ishte nisur nga Mersini i Turqisë drejt Libisë ku dhe është goditur nga forcat rebele të gjeneralit Khalifa Haftar. Anija është goditur dy ditë më parë pas akostimit në portin e Tripolit.…
Me shumë...

Mbi 2 mijë të vdekur nga koronavirusi në Kinë

Ka shkuar në 2005 numri i të vdekurve nga sëmundja e koronavirusit në Kinë. Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në Kinë informoi se numri i të prekurve nga virusi është rritur në 74185, prej të cilëve 11977 në gjendje të rëndë. Në anën tjetër numri i të prekurve nga virusi jashtë territorit të Kinës është rritur në 62 në Hong Kong dhe 10 në…
Me shumë...

Qeveria Kurti po punon për heqjen e taksës 100% ndaj Serbisë

Qeveria e Kosovës është duke punuar për heqjen e tarifës 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës dhe për futjen e masës së reciprocitetit të plotë tregtar me Serbinë, ka konfirmuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Deklaratat e tilla Kurti i ka bërë në Konventën e Prodhuesve të Kosovës, ku ka thënë se tarifa ndaj…
Me shumë...

Çfarë u gjet në çantën e polices që dyshohet se vrau gjithë familjen

Riza Shillova, drejtor i Departamentit për Hetime në Policinë e Kosovës, ka bërë të ditur se në çantën e polices në Gjilan janë gjetur çelësat se ku mbahej arma zyrtare. Zyrtarja policore dje në Gjilan ka vrarë katër anëtarë të familjes dhe në fund ka bërë edhe vetëvrasje. “Në çantën e polices, e cila kreu vrasjen e shumëfishtë në Gjilan…
Me shumë...

Meta: Ju tregoj shkeljet e ligjit anti-kushtetues të KRYEKÇK-së

Presidenti Ilir Meta ka publikuar konkluzionet e Komitetit Shqiptar të Helsinkit, që sipas tij çmontojnë ligjin anti-kushtetues të KRYEKÇK-së. Sipas tij, KSHH vlerëson se ceremonia e betimit, që zhvillohet pranë Presidentit nuk mund të realizohet në formë të shkruar, pasi betimi në vetvete si një akt i lartë solemniteti që parashikohet në…
Me shumë...

Sistem i ri vizash në Britani pas daljes nga BE, punësimi bëhet me pikë

Punonjësit pa shumë aftësi nuk do të sigurojnë dot viza në Britaninë e Madhe, sipas planeve për emigracionin, në periudhën e post-Brexit. Qeveria, synon të reduktojë emigracionin në vend, dhe kërkon një sistem me pikë, mbi bazë të secilit punonjësit e huaj që duan të vijnë në Britaninë e Madhe duhet të flasin anglisht, të kenë një oferte të…
Me shumë...
1 of 7 651