Kosovë

Kosova drejt zgjedhjeve të reja/ VV dhe LDK nuk tërhiqen nga kushtet

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës nuk kanë lëvizur nga pozicionet që patën, si kushte për të arritur deri në marrëveshje për koalicionin. Takimi i djeshëm mes Albin Kurtit e Isa Mustafës, nuk solli asnjë rezultat të ri, përveç se dy liderët përsëritën kushtet përkatëse. Një pauzë një javore që patën nga takimet, Lëvizja…
Me shumë...

Albin Kurti i prerë: S’mund të ketë ndryshim të kufijve të Kosovës

Në një intervistë ekskluzive me DW, Albin Kurti, kryeministri i ardhshëm i Kosovës, flet për programin e qeverisë që Vetëvendosja është duke krijuar me LDK, dialogun me Serbinë dhe integrimin e ardhshëm me Shqipërinë. Deutsche Welle: Kanë kaluar më shumë se dy muaj që kur Vetëvendosja doli fituese në zgjedhjet në Kosovë, e megjithatë nuk e ka…
Me shumë...

Veseli kthehet nga Haga, çfarë deklaroi në aeroport!

Kadri Veseli është pritur si hero pas kthimit nga Haga. Dhjetëra qytetarë kishin dalë për ta pritur në në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, ku kryetari i PDK-së, njëherazi edhe ish anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së Kadri Veseli, sërish nuk komentoi se në çfarë cilësie ishte thirrur për tu marrë në pyetje. Ai bëri vetëm këtë…
Me shumë...

Solidaritet me Kosovën, Nobelin e bojkoton edhe Maqedonia e Veriut!

Ministri i Jashtëm në detyrë, Behgjet Pacolli ka falënderuar homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Nikolla Dimitrov, për bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së çmimit Nobel për Peter Handke, i cili ka qenë përkrahës i Sllobodan Millosheviçit. Këtë Pacolli e ka bërë nëpërmjet Twitterit. “Faleminderit Nikola Dimitrov për bojkotimin e…
Me shumë...

Qëlloi hoxhën me armë, flet për herë të parë “Shqiponja” (FOTO)

Suzana Tahiri është 28-vjeçarja, e cila rreth një muaj më parë qëlloi me armë afër shtëpisë së hoxhës, Sead Bejta në Mitrovicë. Suzana Tahiri, ishte arrestuar nga Policia e Kosovës dhe kishte pranuar veprat për të cilat ishte akuzuar, mirëpo sot, ajo gëzon lirinë. Tahiri ka folur ekskluzivisht për gazetën “Bota sot”, pas lirimit. Ajo e…
Me shumë...
1 of 114