Kosovë

Në Kosovë nuk ka asnjë të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në Kosovë nuk ka asnjë të infektuar me COVID-19. Lajmin e dha ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, që tregoi se sot janë realizuar 138 testime të qytetarëve por të gjithë kanë rezultuar negativë. “Më 24 maj është dita e parë pas 13 marsit, kur rezultuan rastet e para me COVID-19, ku nuk rezulton asnjë i infektuar nga…
Me shumë...

Pandemia “bllokoi” antikorrupsionin/ Shtyhet afati për zyrtarët që duhet të deklarojnë pasurinë

Jo të gjithë zyrtarët e lartë publik e kanë deklaruar pasurinë në Agjencinë e Kundër Korrupsionit deri më 31 mars kur ka qenë afati i fundit për deklarim, pasi që kjo Agjenci ka shtyrë këtë proces deri në një afat të pacaktuar për shkak të pandemisë. Ndërsa, zyrtarë të kësaj Agjencie për Kundër Korrupsion në Kosovë pohojnë se edhe në këtë kohë…
Me shumë...

Skandali/ Veturat e qeverisë, me qira më shtrenjtë se çmimi i blerjes

Prej më shumë se dy vitesh qeveria e Kosovës po shfrytëzon vetura me qira me çmime që marrin kosto më të lartë se vlera e shitjes së tyre. Kontrata prej rreth 7 milionë euro që nxjerr shkelje në proces të tenderimit dhe humbje për buxhetin së fundi është bërë objekt hetimi i prokurorisë. Kronika u përgatit për "Zërin e Amerikës" nga gazetarja…
Me shumë...

Virusi, italianët u vënë maska edhe manekinëve (FOTO)

Faza e dytë në Itali, po vjen me kontrolle e masa të kujdesshme, por edhe një sensibilizim të gjerë të shoqërisë në vendin e goditur rëndë nga pandemia. Shenjë e qartë e kësaj përpjekjeje për ndërgjegjësim janë dhe disa vitrina dyqanesh në Milano, ku manekinëve u janë vendosur maska. Menaxheri i njërit prej tyre, Sandro Lussignoli thotë se…
Me shumë...

SHBA i jep 500.000 dollarë shtesë Kosovës për koronavirusin

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett njoftoi se Kosova do të marrë 500,000 dollarë ndihmë nga Departamenti amerikan i Shtetit dhe Paketa për Asistencë Globale e Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), në kuadrin e përpjekjeve për të luftuar koronavirusin e ri. Përmes një postimi në Facebook, Kosnett tha se kjo…
Me shumë...

Merret vendimi, ja kur do të hapet kufiri Shqipëri-Kosovë

Shqipëria pritet që ta hapë kufirin me Kosovën më 28 maj. Kështu kanë konfirmuar burime zyrtare për Klan Kosovën. “Pra me 28, eventualisht në fund të muajit planifikohet të hapet kufiri me Kosovën”, thotë burimi brenda qeverisë shqiptare. Ndërkohë edhe kryeministri shqiptar Edi Rama gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Kuvend paralajmëroi se…
Me shumë...
1 of 179