Koment

“Dibra” i bëri një shërbim të madh demokracisë!

Vendimi i Kolegjit Zgjedhor, që konfirmon 30 qershorin si datë zgjedhjesh, nuk ka ndryshuar asgjë në axhendën politike. Socialistët janë duke e vazhduar fushatën elektorale, për herë të parë, jo për të fituar, por për të rritur numrin e votuesve. Ndërsa opozita do të vazhdojë aty ku e la të premten. Nuk jam i përfshirë shumë nga “makthi” se çdo…
Me shumë...

Opozita pa lidership, Basha thjesht një lider!

Lideri i opozitës, ndonëse e gëzon mandatin e tij si kryetar i Partisë Demokratike prej vitesh, vetëm tani e ka treguar veten realisht si kryetar. Është dashur pikërisht protesta në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” që Lulzim Basha të gjejë vetveten dhe të kthehet në kryetar i vërtetë i opozitës, të paktën në sytë e militantëve. Në kërkim të…
Me shumë...

Të pafytyrë!

Më e pakta do të duhej të heshtnin! Të heshtnin e të mos dukeshin gjëkundi për shumë kohë! Mirëpo, pafytyrësia qenka e pacak. Edhe paturpësia. E pacak edhe ligësia. Pafytyrësi, paturpësi e ligësi krimi! Kryeministri dhe ministra, deputetë e banditë, ish-ministra, drejtorë, policë, trafikantë e biznesmenë konçensionesh e votash, përdhunues…
Me shumë...

Ves-elizmi, dimunitiv i Kadri Veselit!

Termi «ves» është dimunitiv i mbiemrit Veseli. Jo në përgjithësi, jo si rregull. Pra, po i referohemi një personi të caktuar, në një kohë të caktuar, për arsye të caktuara Kadri Veseli sot është, fatkeqësisht, kryetar i Kuvendit të Kosovës dhe kryetar i PDK-së, njërës prej partive më të mëdha politike në vend. Porse, nesër askush s‘do ta…
Me shumë...

Koço Kokëdhima, mentor i Ilir Metës, ofron zgjidhje për krizën politike

Java që shënon nesër ikjen kalendarike filloi me një konferencë shtypi të Ilir Metës, ku pas argumentimeve të gjata, se përse anuloi dekretin e zgjedhjeve të 30 qershorit bëri edhe një deklaratë, që në fakt duhet të ishte bërë kohë më parë. Presidenti Ilir Meta tha se do të niste konsultimet me partitë politike. Deri këtu, duken si veprime të…
Me shumë...

Përse Lulzim Basha nuk mund të jetë si Zaevi i Maqedonisë?!

Situata politike në rajonin e Ballkanit, sidomos në Shqipëri dhe Maqedoni është si dy trekëndësha të ngjashëm. Së pari, sepse liderët opozitarë tentojnë  “ndryshime radikale” me platformat e tyre politike dhe së dyti, “taktikat” e tyre janë thuajse njëlloj. Për ta konkretizuar, mjafton vetëm një krahasim. Në vitin 2015, Zoran Zaev, lideri i…
Me shumë...

Për ta shpëtuar Shqipërinë, të shkarkohet Ilir Meta!

Presidenti Meta foli si hoxhë, ose si prift – e jo si president. Nga prizmi moral nuk mund të flasë presidenti që moralin nuk e ka pasur asnjëherë virtyt dhe as model të komunikimit publik. Pajtohem me Tony Blair kur thotë se ka dëshirë që kundërshtarët politikë t’i pensionojë nga politika me garën e zgjedhjeve, por jo t’i futë në burg për…
Me shumë...

Shtyrja e zgjedhjeve – Gafa e pafalshme e Ilir Metës!

Ilir Meta mund të ketë pasur të gjitha arsyet e botës të ndërmerte aktin radikal dhe të paprecedentë që kreu sot: anullimin e zgjedhjeve në 30 qershor. Ai mund të ketë vepruar si ish kryetar i LSI. Ai mund të ketë vepruar si simboli i unitetit të kombit. Ai mund të ketë vepruar si garantues i kushtetutës, që prezumon pluralizmin. Ai mund të…
Me shumë...

Përse botohen këto copëza të vërtetash me përgjime?

Çdo publikim i përgjimeve të ndodhive politike shqiptare në një vend si Gjermania, duhet shoqëruar përherë me një interpretim kulturor, pasi përndryshe shkaktojnë një shkandull të panevojshëm e të pakuptimtë për shoqërinë gjermane e perëndimore. Nuk është e mundur për një qytetar gjerman të hyjë brenda dinamikave kulturore e antropologjike…
Me shumë...

Jo Vangjush Dako, por i gjithë sistemi dhe klasa politike para gjyqit

Ndryshe nga sa tha Z.Basha, përgjimet e publikuara nga “Bild” nuk i tronditën fare shqiptarët. Të huajt po, por neve jo! Sepse ne i dinim këto, kemi vite që i dëgjojmë, i përjetojmë, i shikojmë, i ndjejmë deri në palcë, derisa u familjarizuam. Si i sëmuri që bashkejeton me atë sëmundjen që ia merr shpirtin pak e nga pak. Ajo që po…
Me shumë...
1 of 518