Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

ALARMON mutacioni i ri i COVID/ Po ‘pushton’ me ritme të frikshme botën

ALARMON mutacioni i ri i COVID/ Po ‘pushton’ me ritme të

Studimet nga epidemiologët dhe gjenetistët që ndjekin SARS-CoV-2 kanë për qëllim zbulimin dhe analizimin e të dhënave të gjenomit të ruajtura globalisht (për shembull në GISAID, platforma ndërkombëtare për mbledhjen e gjenomave të sekuencës SARS-CoV-2) për të identifikuar variantin tjetër që mund të shkaktojë shqetësim.

Të gjitha variantet që qarkullojnë në botë tani janë nën-linja të Omicron. Në veçanti, pas disa javësh prevalencë të BA.2, BA.5 po pushton të gjitha vendet (edhe Italinë, ku është regjistruar një prevalencë prej 60.71% sipas të dhënave të fundit). Megjithatë, këto ditë sytë e studiuesve janë përqendruar te një variant tjetër që nuk rrjedh nga BA.5, por nga BA.2 dhe është i klasifikuar si i rrezikshëm.

Duhet të theksohet se ka ende vetëm shumë pak raste të konfirmuara, rreth dyzet që nga 4 korriku, por, përveç një grupi më të madh në Indi, shpërndarja gjeografike është tashmë ndërkombëtare, me Australinë, Kanadanë, Gjermaninë, Britaninë dhe Zelandën e Re që kanë ka paraqitur të paktën një rast.

Analiza e variantit në fjalë është kryer në detaje nga Tom Peacock, virolog i Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Imperial College London.

BA.2.75 ka 45 mutacione të përbashkëta me BA.5 dhe 15 të veçanta. Midis tyre, 8 mutacione kryesore (BA.5 ka “vetëm” 3). Në veçanti, ai ndryshon dukshëm nga BA.2 ‘mëmë’ me dy mutacione kyçe: G446S dhe R493Q.

G446S, shkencëtarët sintetizues nga Laboratori i Evolucionit të Proteinave dhe Viruseve të Fred Hutch (SHBA), është në një nga vendet më të fuqishme të shpëtimit të antitrupave të shkaktuar nga vaksinat aktuale që ende neutralizojnë BA.2.

Prandaj, parashikimi për BA.2.75 është shqetësues sepse ai ka një lehtësi më të madhe për të kapërcyer barrierën e antitrupave të krijuar nga vaksinat ose një infeksion i fundit i Covid. Megjithatë, G446S do të ketë një efekt të vogël në antitrupat e njerëzve me një infeksion të mëparshëm të prodhuar nga BA.1. Prandaj, përparësia antigjenike e BA.2.75 ndaj BA.2 do të jetë më e theksuar te njerëzit që nuk kanë pasur ekspozim ndaj BA.1.

Aftësia e SARS-CoV-2 për të “luajtur” me antitrupat e vaksinës po rritet, edhe për shkak se distanca e varianteve që kanë ndjekur me kalimin e kohës nga virusi origjinal në Ëuhan (mbi të cilin janë projektuar vaksinat në përdorim) është e zymtë.

Format janë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra edhe brenda Omicron dhe kjo nënkupton vështirësi më të mëdha në frenimin e infeksioneve, që do të thotë transmetueshmëri më e madhe e virusit dhe më shumë rrezikshmëri për jetën.

Suksesi i çdo varianti varet, megjithatë, edhe nga transmetueshmëria e tij e brendshme. Deri më tani kapaciteti infektiv i SARS-CoV-2 është rritur gjithmonë duke e bërë atë një nga viruset më ngjitës që është shfaqur ndonjëherë në planet.

Kjo gjithashtu mund të ndodhë me variantin BA.2.75, i cili ka 8 mutacione kryesore, por është ende një variabël i vështirë për t’u matur eksperimentalisht dhe mund të vlerësohet vetëm pasi të ketë të dhëna të mjaftueshme epidemiologjike për të parë se si transmetohet në popullatën njerëzore.

Asgjë nuk dihet megjithatë për vdekshmërinë më të madhe apo më të vogël, e cila matet vetëm në terren, në spitale. Por deri më tani virusi nuk ka shkuar në drejtim të rritjes së ndikimit patogjen dhe mendohet se mund të ndodhë sërish.

Në çdo rast, analiza e sekuencave mbetet thelbësore për të kuptuar se në cilin drejtim po lëviz koronavirusi dhe mbi të gjitha për të planifikuar ndërhyrjet në kohë. Është gjithashtu e rëndësishme të kuptohet se në cilat variante dhe karakteristika do të duhet të përqendrohen përditësimet e vaksinave, të cilat rrezikojnë të ndjekin vazhdimësinë e varianteve të SARS-CoV-2.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore