Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

“Vaksina e AstraZeneca mbron edhe të moshuarit"/ Eksperti thirrje Merkel: Gjermania të rekomandojë përdorimin e saj

“Vaksina e AstraZeneca mbron edhe të moshuarit"/ Eksperti

Shefi i Shoqerisë Gjermane të Imunologjisë i bën thirrje autoriteteve të lejojnë aplikimin e  vaksinës së AstraZenacas edhe tek personat mbi 65 vjeç.

Mjeku Carsten Watzl, duke folur për BBC, kërkon që rregullatorët ta përmbysin vendimin për të mos e rekomanduar vaksinën per të moshuarit.

Ai i bëri thirrje Angela Merkel që të marrë vaksinën livë në televizion për të provuar sigurinë e saj.

Gjermania është një prej disa shteteve të BE që janë shprehur skeptikë lidhur më efikasitetin e vaksinës tek mosha e tretë. Gjithashtu presidenti francez Emanuel Macron tha në janar se vaksina e AstraZenecas ishte gati e paefektshme tek të moshuarit, një pretendim ky i hedhur poshtë nga Britania e Madhe dhe vetë kompania.

Merkel pak ditë më parë tha se nuk e kishte marrë këtë vaksinë, pasi nuk përfshihet në fashën e moshës së rekomanduar.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore