Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Rusisë i soset durimi me perëndimin, ministri i Putinit kërcënon: Presim përgjigje nga NATO ose...

Rusisë i soset durimi me perëndimin, ministri i Putinit

Rusisë i është sosur durimi me Perëndimin, pasi ende nuk kanë një përgjigje për kërkesat për situatën në Ukrainë.

Lavrov u shpreh se perëndimi ka hedhur në kosh kërkesat e tyre.

"Gjërat janë grumbulluar që prej viteve 90’, premtimet e bëra për mos zgjerimin e NATO-s, për mos zhvendosjen ushtarake drejt lindjes, thjesht u hodhën në kosh nga miqtë tanë perëndimorë në mënyrën më flagrante," tha ai.

Lavrov u ndal edhe te bisedimet e kësaj jave me NATO-n dhe OSBE-në të cilat pati rezultat, kryediplomati rus fajësoi hapur SHBA-në.

"Ata kërkojnë nga ne, që të zhvendosim trupat nga territori ynë, ndërkohë amerikanët, kanadezët, anglezët kanë vendosur kampet e tyre pranë kufirit rus. Në shumë vende të Evropës po krijohen baza të reja, anglezët po ngrenë një në Ukrainë. Këtë nuk mund ta pranojmë kategorikisht, kjo është një qasje e papranueshme," u shpreh Lavrov.

Lavrov i quajti kontradiktore thirrjet e perëndimit për të zhvendosur trupat nga kufiri ukrainas, ndërkohë që edhe ata kanë dislokuar trupat e tyre në kufirin rus.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore