Bota

Alarm dhe shkatërrime, stuhia gjunjëzon Spanjën (FOTO)

13 persona kanë vdekur si pasojë e stuhisë së fuqishme që ka prekur brigjet lindore të Spanjës. Ekipet e shpëtimit kanë thënë se të paktën pesë persona të tjerë rezultojnë të zhdukur. Stuhia “Gloria” ka goditur këtë rajon të dielën, e cila është shoqëruar nga erëra të forta, shira të rrëmbyeshëm dhe borë të madhe. Kryeministri spanjoll,…
Me shumë...

Kush e sundon botën? Ja 25 vendet më të fuqishme për 2020-n

SHBA dhe Rusia vijojnë të dominojnë botën, ndërsa shumë vende të tjera po shohin sesi pozicionet e tyre po bien çdo ditë. Në renditjen e publikuare nga “US Neës and Ëorld Report” janë marrë parasysh elementë të tillë si fuqia politike, ushtarake dhe ekonomike, Renditja është pjesë e studimit vjetor vendet më të mira, i cili bazohet në…
Me shumë...

Mjekët refuzuan të bënin turnet e natës, vdesin 7 foshnje në spitale

Shtatë foshnje vdiqën në njërin prej rrjeteve spitalore më të njohur të Britanisë, ku nga sa tregon një hetim i “Daily Mail”, mjekët kishin refuzuar rregullisht të punonin mbrëmjeve dhe gjatë fundjavës. East Kent Hospitals NHS Trust u kërkoi ndjesë prindërve të dërrmuar nga vdekjet që datojnë qe nga viti 2016. Familjet kishin ngritur…
Me shumë...

Eksportuan naftë iraniane, SHBA bllokon katër kompani

Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar katër kompani të energjisë, me arsyetimin se ato kanë ndihmuar në eksportet e naftës në favor të forcave elitë të Gardës Revolucionare të Iranit. Sanksionet e bëra publike në 23 janar vijnë tre javë pasi forcat amerikane vranë komandantin e forcave elite të kësaj Garde, gjeneralin e fuqishëm Qasem Soleimani,…
Me shumë...

Motorola nxjerr ‘Razr’, super telefonin e palosshëm (Foto)

Pas vonesave të lançimit, super telefoni i palosshëm i Motorolës, “Razr” më në fund do të hidhet në treg në 6 shkurt për 1,499 dollarë, ndërsa porositë nisin në 26 janar. Razr përbën praktikisht një ripërtëritje të dizajnit klasik dhe ikonik, por sigurisht me një qasje më moderne, pjesë e së cilës është dhe ekrani fleksibël. “Razr” i…
Me shumë...

FOTO/ Burgu ‘hi-tech’ që nuk ka hekura

Dostojevski në romanin e tij “Krim dhe ndëshkim” të 1866-tës, shkruante: “Niveli i civilizimit të një shoqërie matet me burgjet e saj”, Dhe Franca duket se kërkon të jetë në linjë me këtë thënie. Ajo ka nisur të zbatojë projektin e parë pilot për një reformë në burgje dhe sistemi i ri parashikon një strukturë ku bashkëjetojnë burgosja dhe…
Me shumë...

E heqin nga puna, 40-vjeçari var veten në pemë

Kishte shkuar në punë ashtu si çdo ditë, por përpara se të fillonte, i ka mbërritur letra që i tregonte se ishte pushuar. 40-vjecari italian Simone Sinigaglia, e mori menjëherë vendimin e tij ekstrem. U largua drejt vendit ku i pëlqente të peshkonte, e ku me sa duket gjente qetësinë, dhe u vetëvar në një pemë. Në makinën e tij, karabinierët…
Me shumë...
1 of 1 800