Bota

Çfarë fshihet pas dëshirës së Donald Trump për të blerë Greenlandën?

Në 1803, nën drejtimin e Thomas Jefferson, Amerika bleu Luizianën nga Franca për një shumë fare të vogël, duke dyfishuar madhësinë e vendit. Në 1867 amerikanët e blenë Alaskën nga rusët. Sot në 2019, SHBA dëshiron të blejë Greenlandën nga Danimarka. Donald Trump nuk është aspak i çmendur. Ai nuk u zgjua një mëngjes dhe i tha gruas së tij…
Me shumë...

“Shikonte filma në punë”, arsyeja pse Robert De Niro largoi asistenten

Drejtuesi i kompanisë “Canal Productions”,  Robert De Niro ka paditur ish-asistenten, duke kërkuar i dëmshpërblim 6 milionë dollarë, pasi kishte shikuar  shumë seriale në “Netflix”, në vend që të punonte si dhe kishte bërë shpenzime pafund në kurriz të agjencisë. “Variety” shkruan se hapi ligjor u ndërmor edhe pas faktit së aktori i njohur i…
Me shumë...

Dhuna e tmerrshme, nxënësit mbajnë radhë për t’u rrahur (VIDEO)

Aktet e dhunës në shkolla janë bërë shpesh temë e diskutimit, kudo në botë. Një rast dhune i tmerrshëm dhe i paprecedent ka ndodhur së fundi në shkollën “Bopedi Bapedi” në Limpopo, qytet në afërsi të kryeqytetit të Afrikës së Jugut, Johanesburg. Protagonist i ngjarjes është bërë drejtori i shkollës. Ai detyron nxënëit që të vijnë në radhë…
Me shumë...

Ronaldo, ylli i Victoria’s Secret dhe Robert De Niro; yjet që fluturuan me helikopterin që u mori jetën tre personave (Fotot)

Një ditë më parë një helikopter shpërtheu në ajër dhe ra në det duke u marrë jetën tre personave, pilotit grek dhe dy turisteve ruse. Ky helikopter është turistik dhe mund të merret me qira nga çdokush që dëshiron të shikojë ishullin Paros nga lart. Dhe para tragjedisë me të njëjtin heikopter që shpërtheu në ajër kanë udhëtuar shumë yjë të…
Me shumë...

SHBA i refuzon vizën partneres së kryeministrit britanik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë refuzuar vizën Carrie Symonds, partneres së Kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson. Lajmin është publikuar nga mediat britanike duke iu referuar DailyMail, ku thuhet se shkak për refuzimin është bërë një udhëtim pesë-ditor në Somaliland në Afrikën Lindore vitin e kaluar. SHBA nuk e njeh…
Me shumë...

Pas arrestimit të vajzës, ndërron jetë nëna e prokurores

Pak pasi është njoftuar për arrestimin e prokurores speciale Katica Janeva në Maqedoninë e Veriut, mediat vendase raportojnë se nëna e saj ka ndërruar jetë. ‘Republika’ dhe Zhurnal raportojne se mamaja e Janevës ka ndërruar jetë ditën e sotme në Gevgelija, qytet në kufi me Greqinë. Prokurorët e çështjes “Zhvatja” kanë deklaruar se kjo ngjarje…
Me shumë...

Donald Trump gjysh për herë të 10; djali i tij i tretë bëhet me vajzë

Familja e madhe Trump fitoi një anëtar tjetër pasi presidenti amerikan u bë gjysh për të dhjetën herë. Gruaja e një prej djemve të tij, Eric, lindi një vajzë të hënën (19 gusht). "Lara Trump dhe unë jemi të entuziazmuar që e mirëpresim në këtë botë, Carolina Dorothy Trump. Ne të duam!”, ka shkruar djali i tij i tretë Donald Trump në Tëitter.…
Me shumë...
1 of 1 499