Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Eventi që njoftoi nisjen e një epoke të re për të apasionuarit e IT

Eventi që njoftoi nisjen e një epoke të re për të

Më 14 Tetor, u mbajt eventi i përurimit zyrtar së akedemisë së programimit më të madhe në Evropën qendrore dhe lindore, Software Development Academy by Protik (https://sdacademy.al/). SDA by Protik vjen si iniciativë e Fondacionit Shqiptaro Amerikan për Zhvillim, në partneritet me Agjencinë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit, TechSpace dhe Bashkinë Tiranë synon të aftësojë të profesionistët e rinj në fushën digjitale.

SDA u krijua në vitin 2013, si një nevojë për programues profesionistë dhe punësimin e të rinjve në fushën e Teknologjisë dhe Informacionit. Në 7 vite, SDA ka trajnuar më shumë se 10,000 studentë, ka 600 instruktorë të kualifikuar dhe operon në mbi 35 qytete në të gjithë botën. Tashmë në ambientet e TechSpace, SDA by Protik do të trajnojë brezin i ardhshëm të programuesve shqiptarë. Suksesi i SDA është një miks i praktikës dhe edukimit, përçimit të eksperiencës nga programues profesionistë dhe bashkëpunimit me kompanitë që janë të interesuar të punësojnë profesionistë të rinj në fushën e programimit dhe teknologjisë.

Eventi që njoftoi nisjen e një epoke të re për të

SDA by Protik do të ofrojë 101 kurse programimi, në një periudhë 5 vjeçare nga e cila 1500 profesionistë të rinj do të përfitojnë një eksperiencë të vlefshme në JAVA, PYTHON, PHP, .NET dhe Software Tester. Pervec nivelit te lartë të përgatitjes profesionale në gjuhët e programimit, Software Development Academy by Protik do të përgatis studentët edhe nëpërmjet krijimit të një portofoli profesional dhe këshillimit të karrierës, drejt një punësimi të sigurt ne IT.

Krijuesi i këtij projekti është Fondacioni Shqiptaro Amerikan për Zhvillim - AADF që ka si vizion ti ofrojë mundësi punësimi profesionistëve të rinj shqiptarë në fushën e programimit dhe teknologjisë, të transformojë ekosistemin e fushës TIK në Shqipëri në një treg tërheqës për investitorët e huaj dhe do të stimulojë kompanitë vendase dhe startup-et duke iu ofruar mundësinë për të hyrë ne tregun global te eksportimit të shërbimeve dhe produkteve teknologjike.

AADF gjithashtu  ofron bursa për studentët e akademisë së programimit SDA by Protik në disa kategori të ndryshme si: për studentët që regjistrohen të parët, studentët ekselentë, për aplikantët nga zonat e prekura nga tërmeti, rrethet ose që nuk janë aktualisht në punë, për ata që duan të ndryshojnë karrierë drejt fushës së programimit dhe femrat në teknologji.

Eventi që njoftoi nisjen e një epoke të re për të

Gjatë eventit të hapjes zyrtare së akademisë më të madhe të programimit në Evropën qendrore dhe lindore, kryeministri i republikës së Shqipërisë, Edi Rama, në fjalimin e tij u shpreh se ky është një moment gëzimi, dhe se mbërritja e SDA by Protik në Tiranë, si vendi i parë në rajon që do t’i ofrojë të rinjve Shqiptarë mundësi edhe më të shumta në tregun e Teknologjisë dhe Informacionit.

Gjithashtu, kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj u shpreh se kjo është një ditë e bekuar për Tiranën dhe të rinjtë që do të aftësohen në gjuhët e programimit, në një nga gjuhët më të kërkuara dhe të paguara sot në tregun e punës.

SDA by Protik ju fton të bëheni pjesë e akademisë së programit dhe të hapni shumë dyer në rrugëtimin tuaj në tregun e punës.

Adresa:

SDA by Protik

Rruga "Themistokli Germenji", Pallati Pegaso, kati 7, zyra nr.30

Njësia Bashkiake nr.2,

TIRANA, Shqipëri

https://sdacademy.al/

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore