Biznes

Vetëpunësimi në krizë

Vetëpunësimi në vendin tonë ka hyrë në një cikël krize, për shkak të rregullimeve strukturore të tregjeve dhe politikave fiskale jo të favorshme. Në tremujorin e parë të vitit 2019, të vetëpunësurit, si përqindje në totalin e të punësuarve gjithsej, shënuan rënie, e cila ka vijuar në mënyrë sistematike vitet e fundit, shkruan Monitor. Sipas…
Me shumë...

Skandali/ Shteti do të paguajë 10 mln euro interesa fiktive për dy rrugë

Dy ditë para votimit në kuvend, Kontrolli i Lartë i Shtetit i ka kërkuar qeverisë dhe parlamentit që të tërhiqen nga miratimi i koncesioneve për rrugën Milot-Balldren dhe atë Orikum-Dukat. Top Channel publikon një shkresë konfidenciale, që KLSH i ka dërguar kryeministrit Edi Rama, zëvendëskryeministrit Erjon Brace, kryetarit të parlamentit…
Me shumë...

Me ngjyrë të kuqe, portretin e Asdrenit dhe vargjet e himnit/ Nga 2020 mund të keni në dorë kartëmonedha 10 mijë lekëshe

Kartëmonedha më e re 10 mijë lekë e cila do të dalë në qarkullim në 2020 do të ketë si portret poetin e mirënjohur Asdreni , do të ketë të gdhendura vargje nga himni kombëtar dhe do jetë në ngjyrë të kuqe. Drejtori i Departamentit të Emisionit në Bankën e Shqipërisë ka sqaruar se seria e re do të ketë elementë të lartë sigurie që shmangin mundësinë…
Me shumë...

Kartëmonedhat e reja shqiptare, “të ngjashme” me euron (FOTO)

Banka e Shqipërisë ka prezantuar prerjet e reja të kartëmonedhave 200, 500, 1000, 2000 dhe 5000 lekë. Kartëmonedhat do të kenë një prerje të ndryshme, ndërkohë që figurat historike të vendosura në to janë të njëjtat. Sipas Bankës, është forcuar siguria në kartëmonedhat e reja, çka do e bëjë më të vështirë falsifikimin e tyre. Në pamje të parë…
Me shumë...

Papunësia ulet në nivel rekord tremujorin e dytë. Ja çfarë ka ndikuar

Treguesi i papunësisë shënoi rënie të mëtejshme në tremujorin e dytë të vitit 2019, duke arritur nivelin 11,5%. Ky është një rekord i ri i papunësisë sipas INSTAT, ku shihet se treguesi, krahasuar me tremujorin e dytë të vitit 2018, ka rënë me 0,9 pikë përqindje, ndërkohë krahasuar me tremujorin e parë 2019, shkalla zyrtare e papunësisë u ul me 0,6…
Me shumë...

Zgjerohen bizneset e huaja në Shqipëri, investojnë gjysmë miliardi euro

Investimet e huaja direkte u rritën me 10 për qind në gjashtë muajt e parë të vitit teksa kompanitë me kapital të huaj kanë zgjeruar aktivitetin e tyre në Shqipëri. Të dhënat zyrtare nga Banka e Shqipërisë tregojnë se për gjashtë muajt e parë të këtij viti kompanitë e huaja investuan mbi 535 milionë euro në ekonominë shqiptare nga 486 milionë…
Me shumë...

Kryemadhi sulmon Qendrat Tregtare, reagon Kadia: Kam 4 sugjerime!

Ditë më parë, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi u bënte thirrje anëtarëve të LSI që të sabotonin qendrat e mëdha tregtare, e të kryenin blerjet e produkteve ushqimore, e jo vetëm, në dyqanet e lagjeve. Por për ekspertin e ekonomisë, Besart Kadia, kjo qasje është e gabuar. Përmes një video të postuar në Facebook, ai ka rënditur edhe 4…
Me shumë...

Bizneset në “kolaps”, zgjerohet lista e borxhlinjve në tatime

Përgjysmimi i ritmeve të rritjes ekonomike, konsumi i dobët, kriza e zgjatur politike e kombinuar me një aksion antiinformalitet e kanë përkeqësuar më tej klimën e biznesit në vend gjatë këtij viti. Lista e “zezë” e bizneseve në tatime që nuk shlyejnë në kohë detyrimet tatimore numëroi në fund të muajit gusht 27,915 biznese gjithsej. Vetëm…
Me shumë...
1 of 690