Arti

Edgar Snow, një gazetar në qendër të revolucionit komunist kinez

Edgar P. Snow (17 korrik 1905 ne Kansas City, Missouri – 15 shkurt 1972 ne Geneva) është gazetar amerikan I njohur për librat dhe artikujt mbi revolucionin komunist kinez. Ai është gazetari I parë perëndimor I cili intervistoi liderin komunist Mao. Një nga librat e tij më të famshëm është “Një yll I kuq mbi Kinën” (1937), një libër ku përshkruhet…
Me shumë...

Letrat e një burri pas vdekjes

Teksa fshin ngadalë pluhurin nga një dosje e gjelbërt e fshehur me kujdes në një kënd të bibliotekës të familjes Bellow, Ianis e di se leximi I tyre mund ti sjellë të papritura. Shtatë vite nga ndarja nga jeta e të shoqit, gruaja me flokët me onde që I bien mbi qafë, e di se sekretet ndonjëherë mund të ndryshojnë përgjithmonë kujtimin që kemi…
Me shumë...

Nga ditari i Lasgushit: Si humba takimin me Esat Mekulin

Tiranë 5/5/80: Më ardhi në shtëpi Muzafer Xhaxhi-u, tha se më kërkon në klubin e Lidhjes Prof. Hasan Mekuli, i ardhur prej Kosove. I thashë s’mund të vete se më prishet syri (i operuar) nga e ftohta, le të urdhërojë në shtëpi. Tha: “nuk vijnë në shtëpi” (më dha të kuptoj se nuk lejohen në shtëpi). Tha Xhaxhiu se: “H. Mekuli ju ka sjellë prej…
Me shumë...

Xhafa çon në Basel, një shitës vezësh nga Kuba!

Vepra më e fundit e artistit Sislej Xhafa ka tërhequr vëmendjen e kritikës. Fotoja e një 80-të vjeçari kubanez, në derën e një dyqani të improvizuar brenda hapësirës së Panairit të madh të artit në Basel, shoqëron pothuajse të gjitha shkrimet për këtë ngjarje të rëndësishme të artit pamor. Emri i tij është Raúl Postillo Zamá. New York Times, e…
Me shumë...

Një strehë për Georges Brassens

Luan Rama Një kitarë është një kitarë e s’mund të jetë tjetër, veçse një kitarë. Por, megjithatë, kitara ka shpirt. Ajo këndon. E keni dëgjuar Georges Brassens? Ka qenë banor i lagjes sime në Paris, një banor i jashtëzakonshëm që ka jetuar 200 metra më larg, ku sot shumë vizitorë, kureshtarë për jetën e artistit shkojnë në atë rrugicë të…
Me shumë...

Rikthimi i Kol Idromenos

Fytyra plot jetë e një djaloshi që mban në duart e kryqëzuara një libër, është vetëm një nga dhjetëra tablo që na kujtojnë një prej personazheve të rrallë të pikturës shqiptare, KolIdromeon. Kjo pikturë e realizuar më 1927, vijon të përcjellë ndjeshmërinë e ngjyrave dhe emocionin që fshihet përtej. Më 27 qershor Galeria Kombëtare e Arteve do të…
Me shumë...

Jorgos Seferis, dashuria për Zhaklinën

Më 10 dhjetor 1963, Akademia Suedeze do t’i akordojë për herë të parë Jorgos Seferisit Çmimin Nobel për Letërsi. Ndër shkrimtarët kandidatë për Nobel ishin emra shumë të fortë si Pablo Neruda, Vladimir Nabokov, Charle de Gaule, Samuel Beckett etj. Por, mesa duket, Beckett, ashtu si rezulton edhe nga praktikat e Akademisë Nobel, të cilat për…
Me shumë...

Bashkëshortja e ish-presidentit francez koncert në Shqipëri

Karla Bruni, bashkëshortja e ish-presidentit francez Nikolas Sarkozi dhe një nga gratë më tërheqëse në botën e muzikës, do të vijë për herë të parë për një koncert në Shqipëri. Vetë këngëtarja përmes një videoje të bërë publike nga ambasada shqiptare në Francë, teksa i bie kitarës i drejtohet publikut shqiptar me këto fjalë: ”Përshëndetje të…
Me shumë...

Kur takoja Gabriel Garcia Marquez-in

Tarazona në Aragon dhe Aragoni në Spanjë. Mjeshtre në luftëra e në traktate paqeje, luftëtare mijëvjeçare kundër kartagjenasve, romakëve dhe vizigotëve, e shkatërruar dhe e rindërtuar qindra herë, vendqëndrim i mbretërve katolikë, rezonancë e veçantë politike dhe intime për Isabelën dhe Fernandon, përzierje e kulturave kristiane, hebraike dhe…
Me shumë...

Akademia e Shkencave ndan Çmimet Shkencore Kombëtare 2018

Në një ceremoni ku merrnin pjesë personalitete të larta të kulturës, Akademia e Shkencave ka ndarë Çmimet Shkencore Kombëtare për vitin 2018. Çmimi “Çabej” shkoi për një grup autorësh, për veprën "Historia e shqiptarëve gjatë shek.XX". Çmimi "Radovicka" iu akordua akademik Jani Vangjelit për veprën "Atlas i Florës së Shqipërisë". Çmimi “Kërkuesi…
Me shumë...
1 of 512