Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Po ju e dinit? Habit eksperti: Një vezë e zierë reziston deri në 30 ditë

Po ju e dinit? Habit eksperti: Një vezë e zierë reziston deri

Ekspert i sigurisë ushqimore Abdyl Sinani ka thënë ditën e sotme se një vezë e zierë mund të konsumohet deri në 30 ditë.

Sinani shpjegoi se veza duhet të gatuhet shumë mirë dhe nuk duhet konsumuar e gjallë pasi bllokon biotinën.

E verdha e vezës sipas ekspertit, ka më shumë përmbajtje të vitaminave dhe aminoacideve, por e bardha i ka në vlera më të larta ushqimore.

“Një vezë e zierë mund të rezistojë deri në 30 ditë. E verdha e vezës ka më shumë përmbajtje të vitaminave dhe aminoacideve. E bardha i ka në sasi më të vogla, por në vlera më të larta ushqimore, ka tiaminë dhe metionën, aminoacide shumë të rëndësishme për muskujt”, tha eksperti.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore