Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

“Përgjysmim i pagave dhe kushte të papërshtatshme në punë”/ Gratë e fasonerisë në Bilisht ngrihen në protestë

“Përgjysmim i pagave dhe kushte të papërshtatshme në

Rreth 150 punonjëse të një fasonerie në qytetin e Bilishtit kanë protestuar ditën e sotme duke refuzuar të hyjnë ne ambientin e punës për shkak se kompania ka njoftuar largimin nga puna  të kryetares së Sindikatës të pavarur të kësaj fasonerie. 

Sipas punonjëseve Mirjeta Mulla përfaqësuese e sindikatës ka kërkuar të drejtat e tyre çka është bërë shkak për këtë vendim. Kjo fasoneri një vit më parë u përball me të njëjtin reagim të punonjëseve për shkak se një pjesë e tyre nuk janë të siguruara, nuk u njihen raportet, u është përgjysmuar paga si dhe kushtet e punës nuk janë aspak të përshtatshme duke u rrezikuar atyre shëndetin.Edhe kryetarja e sindikatës së kësaj fasonerie, Mirjeta Mulla ka pranuar se pushimi i saj ka ardhur për shkak të kërkesave të vazhdueshme që ka bërë në  mbrojtje të punonjëseve. Sipas saj, nga takimi i një viti më parë me ministren e linjës dhe deri tani, pak gjëra kanë ndryshuar në kushtet financiare dhe kushtet e punës.

Nga ana tjetër, pronari i kësaj fasonerie Fatjon Shega thotë se largimi i saj nga puna vjen si pasojë e ristrukturimit duke respektuar kodin e punës.

Kjo është hera e dytë gjate një viti që punonjëset e kësaj fasonerie protestojnë për të njëjtat probleme pa mundur të gjejnë zgjidhje.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore