Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Police në flakë, tërheqje zvarrë, gjak/ Populli në këmbë për të rrëzuar qeverinë e presidentit miliarder (FOTO)

Mijëra protestues dolën në rrugë kundër qeverisë në Kili, ndërkohë që ushtria mori masa të ashpra për t?i ndaluar. Ky është marshimi më i madh në Kili që nga koha e Pinoçetit.

Protesta nisi me studentët, të cilëve një javë më parë ju rrit papritur çmimi i transportit publik. Qeveria u përgjigj shumë ashpër ndaj manifestimeve, gjë që rriti zemërimin e sindikatave, të cilët filluan grevat dhe lëvizjet shoqërore kundër qeverisë, kundër rritjes së kostos së jetesës, pabarazisë dhe korrupsionit.

Presidenti Sebastian Pinjera u përgjigj me ashpërsi, duke shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, duke vendosur shtetrrethime, si dhe duke shprehur në deklarata se vendi ishte në luftë.

Por, situata u tensionua dhe protestuesit hodhën bomba molotov në drejtim të forcave policore. [ër pasojë një police u plagos rëndë dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve. Deri më tani raportohet se 20 persona kanë humbur jetën si pasojë e protestave.

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="905293,905269,905270,905271,905272,905282,905283,905284,905285,905286,905288,905289,905290,905291,905292,905294,905295,905296,905297,905298,905299,905300,905301,905302"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore