Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Tërmeti që goditi Shqipërinë në 1942, pasqyrim edhe në mediat franceze (DOKUMENTI)

"Le Petit-Journal" ka botuar, të shtunën e 29 gushtit 1942, në faqen numër, një shkrim në lidhje me disa tërmete të rënda që kanë rënë asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut "Dars (Klos), Mat ? Albania", e ka sjellë për publikun shqiptar.

Ja çfarë shkruhej atë kohë: "Dje, në orën 8:15 të mëngjesit, qyteti i vogël i Peshkopisë, i cili gjendet në Shqipërinë e veriut, u godit nga një tërmet i dhunshëm. 80 përqind e shtëpive u shkatërruan. Tërmete janë regjistruar gjithashtu edhe në qytete të tjera shqiptare. Dëmtime të rënda raportohen në shumë fshatra. Thuhet se ka shumë të vdekur dhe të plagosur. Qeveria ka dërguar menjëherë ndihma për viktimat.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore