Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Borussia Dortmund fiton Kupën e Gjermanisë

Borussia e Dortmundit kthehet te suksesi në Kupën e Gjermanisë, pas tre finaleve radhazi të humbura.

Skuadra e Tuchel triumfoi 2-1 në finalen e luajtur në Olympiastadion të Berlinit, përballë Eintracht Frankfurt dhe për të katërtën herë në histori shpallet fituese e trofeut të dytë për nga rëndësia në Gjermani.

Borussia Dortmund feston edhe sepse me suksesin e regjistruar verdhezinjtë shpëtuan sezonin, por jo gjithçka ishte e lehtë në fushë.

Të nisur me petkun e favoritëve, Dembele i dha verdhezinjve avantazhin e shpejt, pas vetëm 8 minutave lojë. Megjithatë, Eintracht Frankfurt nuk u dorëzua.

Sulmuesi kroat Ante Rebic riktheu barazpeshën në të 29-ën, ndërsa ndeshja u vendos nga Aubameyang, që edhe pse nuk luajti në nivelet e zakonshme, shënoi golin vendimtar të sfidës me 11-metërsh.

Rrjeta vulosi triumfin e Borussia Dortmund dhe i dha fund përrallës së ekipit nga Frankfurti, që ëndërroi të luante në Europë. Me suksesin e verdhezinjve, që janë të kualifikuar direkt në Champions, vendi në grupet e Europa League i kalon Hertha Berlin, e cila e mbylli kampionatin gjerman në vendin e gjashtë, ndërsa nëpërmjet vendit të shtatë, Freiburgu i Amir Abrashit do të luajë në turet kualifikues.

27 maj 2017 (gazeta-Shqip.com)

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore