Video/ Spanja shkatërron Gjermaninë, i shënon 6 gola

Spanja i jep një leksion të ashpër futbolli Gjermanisë, pasi e mposhti me rezultatin 6-0 në “Estadio de La Cartuja” të Sevillas dhe i mori kreun e grupit 4 të Ligës A, duke fituar të drejtën për të synuar triumfin në Ligën e Kombeve.

“Furia Roja” dominoi totalisht ndaj “panzer”-ave dhe arriti të shënojë tre herë brenda 36 minutash, fillimisht me Alvaro Moratën e më pas me dyshen e Manchester City-t Ferran Torres e Rodri, duke bërë gjithçka më të lehtë.

Pavarësisht ndërrimeve të Joakim Low, edhe pjesa e dytë u dominua nga Spanja, që shënoi edhe tre herë të tjera, dy herë me Ferran Torres, që kompletoi tripletën personale dhe në fund më Oyarzabal, që vulosi edhe suksesin.

Vlen të theksohet se përveç rezultatit të thellë, Spanja dominoi totalisht edhe në lojë, duke mbajtur larg zonës gjermanët, që si rrallë herë vitet e fundit, nuk arritën të bëjnë asnjë goditje në kuadratin e portës së mbrojtur nga 23-vjeçari Unai Simon.

GRUPI 4
Spanjë-Gjermani 6-0
17’ Morata, 33’, 55’, 71’ Torres, 38’ Rodri, 89’ Ojarzabal