Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Video/ Rikthehet Milan, Kessie e Rebiç mjaftojnë për të mposhtur Romën

Video/ Rikthehet Milan, Kessie e Rebiç mjaftojnë për të

Milani kthen faqe pas disa ndeshjesh humbjesh në Seria A, duke mposhtur një ekip të fortë si Roma në fushën e kryeqytetasve.

Rezultati final Roma-Milan 1-2 dhe kuqezinjtë vijojnë të ruajnë ritmin e kryesuesit të kampionatit, Interit. Goli i parë u shënua nga Milani, e kjo falë një penalltie të dhënë pë shkak të një kontrasti e Di Fazio ndaj Calabrias. Do të ishte arbitri që pas konsultimit me VAR do të akordonte një penallti që do te finalizohet me sukses nga Kessie.

Përpara penalltisë, Milanit në pjesën e parë i anulohen dy gola për shkak të  pozicionit të jashtë loje dhe një prej tyre ishte i Ibrahimoviç.

Pjesa e parë foli më tepër për kuqezinjtë që dominuan lojën. Në të dytën Roma zgjohet nga gjumi dhe shfaqet më kërcënuese dhe falë këtyre aksioneve vjen nga goli nga Vertout, i cili hap ndeshjen në minutën e 56-të duke barazuar rezultatin.

Ibrahimoviç nuk mundet për shkak të dëmtimit dhe në vend të tij futet Leao. Sulmuesi Mkhitaryan i Romës pretendoi për një penallti pas ndërhyrjes së Herndandez, që sipas specialistëve mund të akordohej, por që nga arbitri nuk u dha. Sulmuesi armen pati disa herë raste të pastra, por nuk pati rastin  e forcën e duhur të goditjeve që të kalonte Romën në avantazh.

Kur pritet një gol i romanistëve, ai në fakt ka ardhur nga kuqezinjtë në minutën e 58-të nga Rebiç. Ky gol do të ishte vendimtar për kroatin që ashtu si edhe Ibrahimoviç u detyrua që të largohej për shkak të një dëmtimi. Milanistëve kanë telashe se edhe turku Calhanoglu iu dëmtua në këtë ndeshje.

Milan më këtë fitore ndodhet 6 pikë larg Juves së vendit të tretë. Kuqezinjtë ndodhen në vendin e dytë me 52 pikë, ndësa Interi në krye të klasifikimit me 56 pikë. Milani rizgjohet pas humbjes në derbi me Interin dhe me Spezian, që solli rrëzimin nga froni i Seria A.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore