Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

VIDEO/ Gjyqtarja e futbollit përdor për herë të parë karton të bardhë gjatë një ndeshjeje, çfarë kuptimi ka?

VIDEO/ Gjyqtarja e futbollit përdor për herë të parë

Një gjyqtare futbolli në Portugali, të shtunën ka hyrë në histori. Ajo ka përdorur ‘armën e re’ që kanë gjyqtarët, kartonin e bardhë.

Jemi mësuar që prej vitit 1970 të shohim vetëm dy kartonë, atë të verdhin dhe të kuqin. Megjithatë gjatë ndeshjes Benfica-Sporting për femra në Portugali, u përdor për herë të parë në futbollin profesionist kartoni i bardhë. Të gjithë kuq e panë u befasuan dhe shumëkush nuk e kuptoi.

Gjyqtarja vendosi që ta jepte kartonin e bardhë për stafet mjekësore të të dyja ekipeve, të cilët asistuar një lojtare që nuk ndihej mirë. Ky veprim bëri që gjyqtarja të jepte kartonin e bardhë në shenjë vlerësimi të sportivitetit të tyre stasfeve mjekësore.

Mos harroni se kartoni e bardhë është një burim pedagogjik, që synon të lavdërojë sjelljen korrekte etike, njëlloj ‘fair-play’ të praktikuar nga sportiestët, trajnerët, menaxherët, agjentët publikë dhe të tjerë njerëz pranë sportit.

Kjo bëri që tifozët të shpërthenin në duartrokitje në stadiumin “Da Luz”…

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore