Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Video/ Everton thyen mallkimin 10-vjeçar e fut në krizë Liverpool, Bajern tronditet nga Eintracht

Video/ Everton thyen mallkimin 10-vjeçar e fut në krizë

Që nga viti 2010 Everton nuk kishte fituar ndaj Liverpool, pasi të gjitha ndeshjet kishin dalë barazim ose kishin fituar The Reds. Derbi i sotëm ishte një përmbysje e mallkimit nga ana e lojtarëve të Ançelotit, të cilët e fituan ndeshjen e mbrëmjes me rezultatit 2-0 në Anfield.

Goli parë do të shënohej nga ana e Richarlson në miutën e 3-të dhe Everton trondit ekipin Kloop në një gol kaq të shpejtë.

Golin e qetësisë e realizoi Gylfi Sigurdsson shtatë minuta përpara fundit. Islandezi ktheu në gol një penallti dhe vulosi suksesin 0-2 të Evertonit. Kjo është një tronditje për Liverpool që duket tashmë larg garës për titull dhe zhytet në një krizë. The Reds kanë 40 pikë, po aq sa Everton dhe ndodhen në vendin e gjashtë, duke qenë 16 pikë larg vendit të parë që mbahet ma Manchester City.

Ekipi Kloop po vuan kështu dhe mungesat e shumta të lojtarëve ku ka pasur 14 të tillë, ose të dëmtuar apo të prekur nga Covid.

Në kampionat gjerman ekipin rrëzimn e Bajern Mynih.

Ekipi që mban titullin kampion të botërorit të Klubeve prej dy javësh ka harruar që të fitojë. Sot ato humbën përballë Eintrahtit të Frankurtit me rezultatin 2-1, ndërsa javën tjetër barazuan 3-3 me Arminian në minutat e fundit.

Bajern pëson një humbje që nuk i prish shumë punë pasi vijon të jetë në vend të parë në kampionat me 49 pikë, ndërsa Lajpig ndodhet në vend të dytë me 44 pikë.

Derbi edhe në Bundesligë dhe sërish skuadra mike fiton ndeshjen. Dortmund nuk u përmbajt aspak përballë Schalke 04, që e mposhti me rezultatin 0-4.

Jadon Sancho zhbllokoi takimin në minutën e 42-të, teksa tre minuta më pas erdhi kryevepra e Erling Haaland, i cili tundi rrjetën pas një veprimi shumë të bukur akrobatik. Raphael Guerreiro trefishoi për verdhezinjtë pas një ore lojë, ndërsa Haaland vulosi triumfin me “poker” të Dortmundit.

17 golat sezonalë në kampionatin gjerman për sulmuesin 20-vjeçar, teksa Dortmundi është ngjitur në vend të gjashtë me 33 pikë, 13 më pak se Bayerni kryesues.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore