Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Telashe për Alegrin e Juves: Dyshohet se ka pastruar para

Telashe për Alegrin e Juves: Dyshohet se ka pastruar para

Zyrat Kundër Pastrimit të Parave të Bankës së Italisë po përqendrojnë hetimet e tyre tek Massimiliano Allegri, trajneri i Juventusit.

Sipas gazetës La Verità, e cila raporton lajmet në një artikull nga Giacomo Amadori, institucioni ka marrë disa raporte për transaksione të dyshimta në lidhje me trajnerin e Juventusit dhe që lidhen me botën e lojërave të fatit dhe basteve.

Hetimet në vazhdim kanë të bëjnë veçanërisht me disa pagesa të bëra në llogarinë rrjedhëse të Allegrit nga një kompani malteze nën hetim për mashtrim të ashpër, evazion dhe marrëdhënie me 'Ndrangheta'.

Në tërësi, këto janë shtatë transferime, të marra nga trajneri midis 2018 dhe 2021, për një total prej 161,000 euro. Këtyre duhet t'u shtohet numri i njëjtë i pagesave, për një total prej një shtesë prej 168,000 euro, nga një kompani sllovene që menaxhon hotelet dhe kazinotë, dhe 140,000 euro, në vend që t'i atribuohet një banke private në Monte Carlo.

Për momentin po flasim vetëm për raportet dhe vetë dokumentet kundër pastrimit të parave, të shikuara nga La Verità, nënvizojnë se si kreditë thjesht mund të rrjedhin nga fitimet ligjore, edhe nëse përsëritja e shumave të ngjashme gjithmonë bën që të bien disa kambana alarmi.

Më në fund, një raport i mëtejshëm i arritur në Palazzo Koch ka të bëjë me kartën e kreditit të Allegrit, e cila midis 2018 dhe 2019 shpenzoi pothuajse 500,000 euro tek operatorët që i përkisnin kategorisë së lojërave të fatit (në veçanti kazino Monte Carlo dhe kazino). Perla e Nova Gorica).

Prandaj, të gjitha hetimet në proces kanë të bëjnë me dyshime për pastrim parash, për të cilat, për më tepër, sinjalizimet janë të zakonshme kur bëhet fjalë për shuma kaq të larta parash. Në çdo rast, lëvizjet duket se lidhen ekskluzivisht me botën e lojërave të fatit dhe jo me baste futbolli, të cilat janë të ndaluara për njerëzit e botës së futbollit.

ALLEGRI: "Nuk kam asnjë lidhje"

Max Allegri iu përgjigj thashethemeve rreth përfshirjes së tij në hetimet e basteve dhe lojërave të fatit. "Unë deklarohem me vendosmëri absolute plotësisht të palidhur me ndonjë veprimtari të paligjshme ose të parregullt dhe, aq më pak, me çdo shkelje të legjislacionit kundër pastrimit të parave”, tha ai.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore