Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Talenti i Bayern rezulton me inflamacion në zemër pas kalimit të Covid, ndërpret stërvitjen

Talenti i Bayern rezulton me inflamacion në zemër pas kalimit të

Mbrojtësi i Bayern Munichen, Alphonso Davies ka ndërprerë stërvitjen pasi klubi zbuloi shenja të inflamacionit të muskujve të zemrës. Kanadezi, 21 vjeç, nuk ka luajtur që nga 17 dhjetori pasi u infektua me Covid-19.

Trajneri i Bayernit, Julian Nagelsmann tha se një shenjë e lehtë e miokarditit u zbulua pasi Davies u kthye në stërvitje.

"Gjatë ekzaminimit tonë pasues që bëjmë me çdo lojtar që ka pasur Covid-19, ne zbuluam shenja të miokarditit të butë", tha Nagelsmann.

“Ai ka ndërprerë stërvitjen tani për tani, kështu që nuk do të jetë në dispozicion për ne për javët e ardhshme”, vijoi trajneri.

Miokarditi është një inflamacion i muskujve të zemrës i cili mund të zvogëlojë aftësinë e zemrës për të pompuar gjak dhe mund të shkaktojë ritme të shpejta ose të çrregullta të saj.

Davies ka bërë 107 paraqitje për Bayernin që kur nënshkroi nga Vancouver Ëhitecaps në 2018, duke i ndihmuar ata të fitojnë tre tituj të Bundesligës dhe Ligën e Kampionëve në 2020.

"Ky miokardit nuk është shumë dramatik bazuar në analizat, por më thjesht shenja të një inflamacioni. Megjithatë, ai duhet të shërohet dhe kjo pa dyshim do të marrë pak kohë", tha Nagelsmann.

Më 5 janar, Bayern tha se Davies po shkonte "mirë" pasi testoi pozitivisht për Covid. Nëntë lojtarë të Bayernit rezultuan pozitivë në fillim të janarit pas pushimeve dimërore të Bundesligës.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore