Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Stuhi në arbitrimin italian, vlerësim fiktiv për të promovuar disa gjyqtarë

Stuhi në arbitrimin italian, vlerësim fiktiv për të

Një "stuhi" është gati të godasë botën e arbitrimit në Itali, pas ankesës së paraqitur në Prokurorinë e Romës nga Daniele Minelli dhe Niccolo Baroni, dy ish pjesëtarë të Shoqatës Italiane të Arbitrave (AIA).

Në dokumentin me 7 faqe thuhet se është bërë një rivlerësim për të rritur performancën dhe për të promovuar ngjitjen në Serinë A të disa arbitrave, teksa gjithçka është e dokumentuar edhe nëpërmjet fotografimit të disa bisedave në një grup privat.

Në këtë bisedë private të disa anëtarëve të Komisionit të Arbitrave kuptohet qartë politika për të favorizuar disa arbitra që duhej të largoheshin për performancë të dobët dhe në të njëjtën kohë janë shkarkuar arbitra të tjerë që nuk rrezikonin.

Deri vitin e kaluar Minelli e Baroni ishin në grupin e arbitrave të Serisë B, por u përjashtuan nga Komiteti i AIA-s për arsye teknike, ndërsa emra të tjerë si Eugenio Abbattista e Ivan Robilotta, të cilët ishin të fundit në vlerësimin teknik, mbetën sërish pjesë e arbitrimit.

Në fotografitë nga biseda private që kanë paraqitur dy arbitrat, shihet se si Morganti, pjesë e Komisionit të vlerësimit thotë se emra si Abbatista, Fourneau e Sacchi duhet të vlerësohen me 8.7 për t’u promovuar./Supersport

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore