Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Sporti në zi/ Humbje e madhe për futbollin, ndërron jetë ylli i klubit legjendar (EMRI+FOTO)

Sporti në zi/ Humbje e madhe për futbollin, ndërron jetë

Ish-ylli i Leeds, Jack Overfield, ka vdekur në moshën 90-vjeçare. Ish-futbollisti i lindur në Leeds ka ndërruar jetë gjatë sezonit festiv. Overfield bëri 159 paraqitje në ligë për Leeds, si dhe katër ndeshje në FA Cup. Leeds i bëri homazhe ish-lojtarit të tyre në një deklaratë të klubit.

 “U prehsh në paqe. Leeds United është i pikëlluar kur dëgjoi për vdekjen e ish-lojtarit Jack Overfield, i cili ka vdekur në moshën 90-vjeçare. I lindur në Leeds, Ovefield ndoqi Victoria Road School dhe luajti me Yorkshire Amateurs, përpara se të bashkohej me Leeds United.

Angazhi i jashtëm u largua, bëri debutimin e tij në Leeds kundër Nottingham Forest më 8 tetor 1955 dhe vazhdoi të bënte gjithsej 30 paraqitje gjatë fushatës së Kategorisë së Dytë 1955/56, në të cilën Leeds përfundoi si nënkampion.

Me rikthimin e Leeds në Kategorinë e Parë, Overfield shënoi golin e parë të sezonit 1956/57, si pjesë e një fitoreje 5-1 ndaj Evertonit. Në total, Overfield luajti 159 herë në ligë për bardhezinjtë, katër herë në FA Cup dhe shënoi gjithsej 20 gola. Pas kohës së tij në Leeds, ai vazhdoi të kalojë në Sunderland, Peterborough United dhe Bradford City.

Overfield ishte një nga shumë legjendat që u kthyen në klub për festimet e njëqindvjetorit që u zhvilluan në tetor 2020. Të gjithë në Elland Road dëshirojnë t'u dërgojnë urimet tona më të mira të gjithë miqve dhe familjes së Jack në këtë kohë të trishtuar."

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore