Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Sherri i Superligës së Futbollit mbërrin në Parlamentin Evropian

Sherri i Superligës së Futbollit mbërrin në Parlamentin

Promovuesit e turneut të diskutueshëm të futbollit të Superligës u kanë dërguar një letër ligjvënësve të BE-së përpara votimit të kësaj jave në Parlamentin Evropian mbi një raport të lidhur me sportin, duke sulmuar atë që ata thanë se ishte monopoli i organit qeverisës të futbollit evropian "të vetëkrijuar" UEFA.

Ligjvënësit evropianë do të votojnë në një seancë plenare në Strasburg për raportin e parë mbi politikën sportive të BE-së, të hartuar nga eurodeputeti kristian-demokrat polak, Tomasz Frankowski, një anëtar i komitetit të kulturës të Parlamentit dhe gjithashtu një ish-futbollist profesionist.

Rezoluta jo-detyruese merr një qëndrim të fortë kundër "konkurrencave të shkëputura" si Super Liga Evropiane, pasi ato minojnë "parimet e solidaritetit, qëndrueshmërisë, gjithëpërfshirjes për të gjithë, konkurrencës së hapur, meritës sportive dhe drejtësisë".

Deklaratat shpjeguese të Frankowskit bashkangjitur raportit lexojnë gjithashtu se “forcat që kërcënojnë dimensionin evropian në sport dhe që kërkojnë të minojnë tiparet e tij kanë vetëm përfitime. Superliga evropiane ishte shembulli më i mirë i kësaj”.

Në prill, dymbëdhjetë nga klubet më të mëdha të futbollit në botë zbuluan planin për të filluar një kompeticion të ri ndërkombëtar të mesjavës, Super Ligën Evropiane (ESL), për të konkurruar me turneun ekzistues të Ligës së Kampionëve, organizuar nga UEFA.

Lëvizja e shkëputur, e motivuar nga rënia e audiencës dhe potenciali ekonomik i një operacioni të tillë, u dënua menjëherë nga UEFA, e cila kërcënoi të ndalonte rebelët e Superligës nga të gjitha garat e tjera.

Zhurma globale e shkaktuar nga njoftimi dhe kërcënimi me penallti bëri që nëntë nga 12 themeluesit fillestarë të tërhiqen nga projekti, i cili ende mbahet gjallë nga Real Madrid, Barcelona dhe Juventus.

Një gjykatë e Madridit ka vënë në lëvizje Gjykatën Evropiane të Drejtësisë, duke i kërkuar asaj të vendosë nëse UEFA është në gjendje të shpallë dënime për klubet që mbeten pjesë e kompeticionit të shkëputur.

Përpara votimit të Parlamentit, promotorët e Superligës i dërguan një letër eurodeputetit – parë nga EURACTIV – duke treguar mbështetje për “përpjekjet për të formuar një pozicion të zgjeruar politik dhe angazhim me sportet në të gjithë Bashkimin Evropian”.

Pavarësisht nga disa referenca të qarta kundër projektit, promotorët e tyre besojnë se ESL u përmbahet parimeve dhe vlerave thelbësore të renditura nga eurodeputetët në raport më mirë se UEFA.

Në letër thuhet se promotorët e ESL madje pajtohen me kundërshtimin ndaj të ashtuquajturës ligë të shkëputur, pasi klubet e shkëputura siguruan përputhshmërinë e plotë me vazhdimin e pjesëmarrjes në garat e tyre vendase.

Megjithatë, rezoluta e Kuvendit nuk përfshin nevojën që të gjitha organet sportive t'i përmbahen kuadrit ligjor të Bashkimit Evropian, vijon letra.

Në veçanti, ata akuzojnë UEFA-n se nuk respekton ligjin e konkurrencës të BE-së. “Konfliktet e interesit janë të dukshme, si dhe papajtueshmëria me ligjin e konkurrencës së BE-së”, thuhet në letër.

“UEFA, “organi qeverisës” i vetë-krijuar i futbollit europian, përveç rolit të saj të supozuar rregullator, është vendosur gjithashtu si operatori monopol i garave ndërkufitare të futbollit të klubeve”, vijon ai.

Organizatorët e Superligës Evropiane u ankuan gjithashtu për faktin se një organizatë me bazë jashtë BE-së është "i vetmi ent me aftësinë për të miratuar hyrje të reja në tregun që ata dominojnë".

Komisioni Evropian deri më tani ka treguar mbështetje për UEFA-n në debatin e diskutueshëm. Që nga viti 2017, UEFA ka një zyrë përfaqësuese në Bruksel, duke filluar një dialog të ngushtë me institucionet e BE-së në fusha të ndryshme të politikave si promovimi i aktivitetit fizik dhe përfshirja sociale përmes sportit.

UEFA dhe Komisioni Evropian gjithashtu nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi në vitin 2014, dhe e rinovuan atë në 2018, për të punuar në mënyrë të prekshme dhe konstruktive për çështjet me interes të përbashkët.

Por një precedent në praktikën gjyqësore të Komisionit duket se i lejon rebelët e Superligës të organizojnë turneun e tyre pa u futur në sanksione.

Në vitin 2015, Komisioni Evropian hapi një procedim antitrust pas një ankese të paraqitur nga dy patinatorë profesionistë holandezë të shpejtësisë, të cilëve u vendosën dënime nga Unioni Ndërkombëtar i Patinazhit (ISU) për pjesëmarrje në një garë të paautorizuar nga organi qeverisës.

Në një vendim të lëshuar në vitin 2017, Komisioni vendosi se këto gjoba ishin në kundërshtim me ligjin Antitrust të BE-së, duke i kërkuar ISU-së të ndryshojë rregullat e saj.

"Dënimet e rënda që Unioni Ndërkombëtar i Patinazhit vendos për patinatorët shërbejnë gjithashtu për të mbrojtur interesat e veta tregtare dhe për të parandaluar të tjerët që të organizojnë ngjarjet e tyre," komentoi Komisionerja e Konkurrencës Margrethe Vestager në atë kohë./Euractiv

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore