Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

SHBA lëshon në hapësirë "satelitin për ndërhyrje taktike"

SHBA lëshon në hapësirë "satelitin për

Forcat Hapësinore të SHBA-së kanë dërguar një "satelit për ndërhyrje taktike" në hapësirë ??për të përmirësuar kapacitetin e saj për t'iu përgjigjur menjëherë kërcënimeve të shkaktuara nga hapësira.

Sipas lajmit në faqen e internetit të Spacenews.com, bëhet e ditur se sateliti i cili synon të zbulojë objekte artificiale në orbitë, u nis nga baza e Forcës Hapësinore Vandenberg në Kaliforni me raketën "Pegasus XL" të prodhuar nga kompania Northrop Grumman.

Në deklaratën e Forcës Hapësinore thuhet se lëshimi ishte i suksesshëm dhe sateliti u vendos në pozicionin e tij të planifikuar orbital. Nisja është misioni i parë i programit "Ndërhyrje taktike Launch", të cilin Forcat Hapësinore e kanë filluar që nga viti 2019 dhe i cili synon të rrisë aftësinë e ndërhyrjes taktike kundër kërcënimeve të shkaktuara nga hapësira.

Vlerësohet se sateliti funksionet dhe aftësitë e të cilit mbahen sekrete do të funksionojë si një lloj radari për reagimin e menjëhershëm ndaj kërcënimeve orbitale.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore