Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Rregulli i ri në futboll, arbitrat do të shpjegojnë vendimet direkt me mikrofon për gjithë stadiumin

Rregulli i ri në futboll, arbitrat do të shpjegojnë vendimet

Arbitrimi është në evolucion e sipër dhe së fundmi një tjetër risi do të prezantohet në Botërorin e klubeve gjatë vitit të ardhshëm. Arbitrat do të shpjegojnë vendimet e tyre direkt pas marrjes në mikrofon, ku mund ta dëgjojë i gjithë stadiumi dhe ata që shohin nga televizioni.

Aktualisht kjo mënyrë arbitrimi aplikohet në NFL-në amerikane dhe risia synon të detyrojë arbitrat që të sqarojnë me mikrofon arsyen e vendimit të tyre, për të qartësuar të gjithë të pranishmit në stadiume dhe për të ulur sa më shuma aludimet apo protestat e kota.

Pas Botërorit të klubeve, rregulli i ri do të aplikohet edhe në disa turne të tjerë, kryesisht të moshave. Nëse gjithçka do të shkojë me sukses, atëherë do të marrë formë zyrtare. I vetmi problem për momentin është gjuha, pasi në turnetë ndërkombëtare arbitrat vijnë nga vende të ndryshme.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore