Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Ronaldo: "Po ndodhi ajo gjë, do të tërhiqem nga futbolli! Ten Hag gënjeshtar, donte të më poshtëronte"

Ronaldo: "Po ndodhi ajo gjë, do të tërhiqem nga futbolli!

Po transmetohet pjesa e dytë e intervistës së Cristiano Ronaldos. Ai ka folur per shume tema dhe ka dhene edhe lajmin e forte, qe do te terhiqej nga futbolli nese fiton Boterorin me Portugaline… Ronaldo, paratë apo konkurrenca si stimul? “Pikërisht, konkurrenca, rekordi, adrenalina. Por Piers, le të jemi të sinqertë, futbolli ka ndryshuar.

Tani për të qenë i sinqertë e shoh futbollin si një biznes. Ndonjëherë shprehja e Georgina “Nuk e kuptoj, ata i trajtojnë lojtarët si copa mishi”. Unë e shoh futbollin si një biznes. Kam parë shumë e shumë gjëra që më kanë zhgënjyer. Pasioni për lojën është ende i paprekur. Por po ashtu, pashë edhe gjëra të tjera. Gjë që më befasoi, por po aq është pjesë e biznesit, sepse nëse e sheh botën, siç është për momentin, gjithçka është biznes”.

Para-sezon. Vajza u sëmur ndërsa ishte në Mallorca për pushimin veror: “Njerëzit harrojnë se unë jam qenie njerëzore. Kam kaluar kohë të vështira. Kam folur me menaxherin e Manchester United. Ata nuk besuan se diçka nuk shkonte, gjë që më bëri të ndihesha keq. Ishte diçka që më lëndoi vërtet sepse dyshuan në fjalën time.

Ronaldo largohet nga stadiumi gjatë miqësores së verës me Rayo Vallecanon. “Pirs do të jem i sinqertë me ju, më vjen keq që u largova nga stadiumi. Ndoshta, ose ndoshta jo, nuk e di. Është e vështirë të thuash 100%, por le të themi se më vjen keq, por në të njëjtën mënyrë u ndjeva i provokuar nga trajneri. Një trajner që më lejon të luaj tre minuta në një lojë nuk është për mua. Na vjen keq, unë nuk jam ai lloj gamer.

Unë e di se çfarë mund t’u jap skuadrave. 8 lojtarë dhe unë e bëra këtë, por ata vetëm më përmendën mua. Vitin e kaluar shumë lojtarë bënë të njëjtën gjë. Në atë lojë, tetë lojtarë bënë të njëjtën gjë, por ata flasin vetëm për delen e zezë që jam unë. E kuptoj shumë mirë, ok, i kërkoj falje trajnerit dhe kapitulli është mbyllur për mua”.

Ten Hag donte të tregonte se kush është shefi? “Ai gjithmonë më thoshte se nuk e bëra para-sezonin dhe se duhej të prisja rastin dhe e kuptova atë situatë. Problemi është  se ai nuk më trajtoi si me lojtarët e tjerë. Komunikimi i tij nuk ishte më i miri. Megjithatë, e kuptoj që nuk luajta në fillim të sezonit, por gjërat shkuan përtej kësaj. Kanë ndodhur shumë gjëra që njerëzit nuk i dinë. Empatia me trajnerin nuk është e mirë, jam i sinqertë”.

Ndeshja me Tottenham: “Trajneri nuk më respekton ashtu siç e meritoj, por kështu shkojnë gjërat. Prandaj me siguri u largova nga stadiumi gjatë ndeshjes kundër Tottenhamit. Ai zgjedh atë që mendon se është më i miri për ekipin, por kërkon falje gjatë gjithë kohës… Ai nuk më vendosi kundër Manchester Cityt për respekt për karrierën time, por donte që unë të hyja në minutën e 87-të kundër Tottenhamit?

E bëri me qëllim, në kombëtare nëse do të luajë pesë minuta si asistent, por në atë ndeshje u ndjeva i provokuar. Është e qartë dhe për këtë arsye nuk e respektoj trajnerin. Nuk ka empati mes nesh dhe shtypi e mbron atë dhe United. Ai ka nënshkruar një kontratë trevjeçare, ndoshta nuk do të qëndroj gjatë në klub. Por më pëlqejnë njerëzit e ndershëm që nuk gënjejnë dhe vlerat e mia morale janë të panegociueshme.

Më fal që u largova herët nga stadiumi, isha shumë i zhgënjyer. Më pezulluan për tre ditë, mendoj se ishte një ekzagjerim, një poshtërim për mua. Unë kurrë nuk kam pasur ndonjë problem në asnjë klub apo me ndonjë menaxher… Erdha në shtëpi dhe djali im më pyeti nëse nuk do të shkoja në ndeshje, i shpjegova dhe ai qeshi. Kërkova falje, gabova, por dënimi ishte i tepërt dhe ishte si benzine për shtypin”.

Në United: “Ata janë më të interesuar për marketingun dhe paratë që vijnë prej andej, presidentit nuk i intereson shumë futbolli. Ka gjëra brenda klubit që të pengojnë të arrish nivelin e Liverpool, City apo Arsenal. Mendoj se do të jetë e vështirë të arrish atje në tre vitet e ardhshme… Siç tha Picasso, duhet të shkatërrosh për të rindërtuar. Dhe nëse duan të fillojnë me mua, nuk ka problem… Nëse duan të fillojnë një epokë të re, shumë gjëra do të duhet të ndryshojnë”.

Tottenham dhe Ten Hag përsëri: “Mos më thoni se lojtarët që fituan të gjitha, në krye per shume shume vite, do të kishin luajtur tre minuta. Është e papranueshme! I kërkova falje bashkëlojtarëve të mi, lëshova një deklaratë në Instagram, jam penduar, por nuk jam penduar që refuzova të luaj. Trajneri nuk kishte respekt për mua dhe vazhdon t’i thotë shtypit se ai mbështet tek unë, se më pëlqen, por është thjesht bla bla bla për shtypin.”

Kupa e Botes: “Me siguri do të jetë Botërori im i fundit. Nese fitoj, do te terhiqem nga futbolli 100%! Nuk e di se çfarë do të ndodhë më pas, por United do të jetë gjithmonë në zemrën time dhe jam krenar që ata kanë qenë gjithmonë pranë meje. Fokusi im është vetëm në Kupën e Botës, çfarë do të ndodhë më pas… nuk e di”.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore