Nuk ndalet Guardiola/ Manchester City fiton sërish, merr 3 pikë të rëndësishme ndaj Arsenalit

Nuk ndalet Guardiola/ Manchester City fiton sërish, merr 3 pikë

Manchester City ka mposhtur Arsenalin me rezultat 1-0 në kuadër të javës së 25-të në Premier League.

Pas vetëm dy minutash lojë, Citizens kaluan në epërsi me anë të Raheem Sterling që shënoi me kokë nga një asist i Riyad Mahrez.

City vazhdoi edhe pas këtij goli me presion të lartë, mirëpo shpërdoruan disa raste  Kevin de Bruyne, Mahrez e Sterling që nuk u treguan të saktë.

Arsenali rrezikoi me anë të Kieran Tierneyt në minutën e 30-të, por gjuajtja e tij kaloi mbi portë.

Mikel Arteta tentoi që me disa zëvendësime të merrte së paku një pikë nga ky takim, por City e vazhdoi lojën e tyre me ritëm të lartë.

Pas javës së 25-të, Manchester City vazhdon të jetë lider me 59 pikë, ndersa Arsenali është në të dhjetin me 34.