Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Një arbitër transeksual për herë të parë në futboll

Një arbitër transeksual për herë të parë në

Liga izraelite e futbollit do të përfshijë në lojë arbitrin e parë transgjinor. Lajmin e dha vetë protagonistja që në një konferencë për shtyp tha se tani e tutje ajo do të marrë emrin e femrës së Sapir Berman në vend të emrit mashkullor të Sagi. Ajo vetë u shpjegoi gazetarëve se identifikohet si grua.

"Unë gjithmonë e kam parë veten - theksoi ajo - si një grua që kur isha shumë e re. Në fillim nuk dija si ta përcaktoja, si ta quaja, por gjithmonë e ndjeja veten femër".

Berman, 26 vjeç, kujtoi se "kishte qenë një burrë i suksesshëm: si në shoqatën e gjyqtarëve, ashtu edhe në shkollë me femrat. Unë isha një burrë, por kur isha vetëm isha një grua .. dhe kështu vazhdova të jetoja. Për 26 vjet ".

Pastaj tregon se mori vendimin përfundimtar: "Unë zgjodha të dilja hapur, t'i tregoja botës se si isha. Së pari për veten time, për mirëqenien time por edhe për të dashurit e mi në mënyrë që ata të mos më shihnin duke vuajtur".

Berman është e njohur për të qenë një nga arbitrat më të mirë në kampionatin izraelit, megjithëse në muajt e fundit - kujtojnë mediat lokale - ajo nuk është emëruar shpesh sepse po kalonte trajtime hormonale. 

Një arbitër transeksual për herë të parë në

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore