Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

“Na ka shkatërruar!”/ E papritur, klubi i futbollit padit në CAS FIFA-n

“Na ka shkatërruar!”/ E papritur, klubi i futbollit padit

Shakhtar Dontsk ka paditur ditën e sotme FIFA-n në CAS, duke kërkuar një dëmshpërblim prej 50 milion eurosh.

Gjithçka ka ardhur për shkak të një rregulli që institucioni më i lartë futbollistik miratoi në nisje të luftës mes Ukrainës dhe Rusisë, i cili vendosi që çdo kush që kishte kontratë në këtë vend deri në vitin 2023 të mund të pezulltonte marrëveshjen. Kaq mjaftoi që shumë lojtarë dhe trajnerë të largohen, duke lënë skuadrat ukrainase në mëshirë të fatit.

Drejtori i Përgjithshëm i klubit, Sergei Palkin në një intervistë të dhënë për BBC u shpreh: “Ne e bëmë këtë për shkak të vendimit shumë të padrejtë të FIFA-s. Pasojat do të vazhdojnë dhe do kemi humbje të konsiderueshme nga transferimet që prisnim të mbyllnim. FIFA nuk ka kërkuar të mbrojë klubet dhe në asnjë fazë nuk është konsultuar me ne për gjetjen e një zgjidhjeje. Ata duket se e kanë injoruar gjendjen aktuale me të cilën po përballen klubet ukrainase që nga fillimi i luftës”

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore