Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Misteri? Tenistja kineze bëhet e gjallë, pas ultimatumit të SHBA

Misteri? Tenistja kineze bëhet e gjallë, pas ultimatumit të SHBA

Ylli kinez i tenisit, Peng Shuai pati një telefonatë me video të dielën me presidentin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe i tha atij se ishte e sigurt dhe mirë, tha IOC, pasi qeveritë perëndimore shprehën shqetësim në rritje për mirëqenien e saj.

Fotot dhe videot e Peng në një turne për fëmijë në Pekin, të publikuara më herët gjatë ditës, ndikuan jo pak për të shuar atë shqetësim, pas një mungese publike gati tre-javore, pasi ajo pretendoi se një ish-zyrtar i lartë kinez e kishte sulmuar seksualisht.

Në një deklaratë, IOC tha se Peng filloi bisedën 30-minutëshe me presidentin e saj Thomas Bach duke falënderuar organizatën olimpike për shqetësimin e saj.

“Ajo shpjegoi se është e sigurt dhe mirë, duke jetuar në shtëpinë e saj në Pekin, por do të donte të respektohej privatësia e saj në këtë kohë”, thuhet në deklaratën e IOC.

"Kjo është arsyeja pse ajo preferon ta kalojë kohën e saj me miqtë dhe familjen tani. Megjithatë, ajo do të vazhdojë të merret me tenis, sportin që e do shumë."

Ministri i Jashtëm i Francës më herët u kishte bërë thirrje autoriteteve kineze që të jepnin më shumë siguri, duke i bërë jehonë një deklarate të Shoqatës së Tenisit të Grave se imazhet e Peng në turne ishin prova "të pamjaftueshme".

"Unë pres vetëm një gjë: që ajo të flasë," tha francezi Jean-Yves Le Drian për televizionin LCI, duke shtuar se mund të ketë pasoja të paspecifikuara diplomatike nëse Kina nuk e sqaron situatën. Zyra e tij nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi deklaratën e IOC.

Shtetet e Bashkuara dhe Britania i kishin kërkuar gjithashtu Kinës që të siguronte prova për vendndodhjen e Peng.

Tenistet aktuale dhe të mëparshme, nga Naomi Osaka, Serena Williams, Billie Jean King, iu bashkuan thirrjeve për të konfirmuar se ajo ishte e sigurt, duke përdorur hashtagun e mediave sociale #WhereIsPengShuai? Numri 1 i botës, Novak Gjokoviç tha se do të ishte e çuditshme të mbaheshin turne në Kinë nëse nuk zgjidhej situata "e tmerrshme". Lexo më shumë

Shqetësimi për Peng erdhi pasi grupet globale të të drejtave dhe të tjerët kanë bërë thirrje për një bojkot të Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin në shkurt për shkak të historisë së të drejtave të njeriut në Kinë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore