Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Messi apo Ronaldo? Kur Maradona i përgjigjej në mënyrë brilante pyetjes së dekadës

Messi apo Ronaldo? Kur Maradona i përgjigjej në mënyrë

Kur Diego Maradona u pyet nga gazetarët se cili ishte më i miri mes Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit, duke u menduar që t’i jepet fundit debatit për lojtarët që kanë dominuar futbollin për gati dy dekada.

Legjenda e futbollit u nda nga jeta në moshën 60-vjeçare javën e kaluar pas një sulmi në zemër në Buenos Aires.

Ndërsa bota e sportit bëri nderimet, kanë filluar të rikujtohen ato çfarë Maradona i ka lënë në histori të futbollit, nga loja e tij magjike, deri te deklaratat interesante.

Dhe, argjentinasi në një intervistë i ishte përgjigjur pyetjes së shpeshtë tashmë – kush është më i miri, Messi apo Ronaldo?

“Unë preferoj Messin sesa Cristiano Ronaldon por e pranoj që ky i fundit është një kafshë,” shpjegoi ai.

“Unë do dëshiroja që ai të ishte argjentinas. Ai është i pabesueshëm. Ai më bën të mendoj për Gabriel Batistuta. Sapo prek topin, është gol”.

Për Ronaldon, ai shtoi: “Nga disa lojtarë që kam parë, ndër më të mëdhenjtë ishin  Di Stefano, Cruyff, Messi – Cristiano Ronaldo mund të ishte gjithashtu aty”.

Legjenda e Napolit gjithashtu foli edhe për shkëlqimin e Messit, duke pretenduar se ai kurrë nuk e ka parë atë të luajë keq.

“Nuk më kujtohet se e kam parë Lionel Messin të luante keq”, ka thënë ai.

“Ka lojtarë që janë prekur nga një shkop magjik. Ne argjentinasit jemi krenarë që Lionel Messi është argjentinas”.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore