Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Historia e pabesueshme e Messias/ Vetëm 2 vite në futbollin profesionist, 30-vjeçari që shpëtoi Milanin

Historia e pabesueshme e Messias/ Vetëm 2 vite në futbollin

Tifozëve të Atlético de Madrid do të duhet shumë kohë për të harruar emrin e Junior Messias. Do ta kujtojnë përgjithmonë në Itali. Dhe bota e futbollit tashmë e di se kush është ky brazilian 30-vjeçar, i cili me golin e tij në minutën e 87-të të lojës në Metropolitano dërgoi skuadrën e rojiblancos në purgator dhe ringjalli Milanin.

I lindur në vitin 1991 në Belo Horizonte, Messias dëshironte gjithmonë të bëhej futbollist, por jeta e mori atë në një rrugë tjetër. Kur ai duhej të dallohej në Cruzeiro, alkooli hyri në jetën e tij, duke përfshirë një aksident automobilistik. Ai duhej të ndryshonte jetën e tij. Jo më për futbollin, por për atë vetë.

Vëllai i tij më i madh vendosi se ishte koha të largohej nga Brazili dhe ata shkuan në Torino. Junior Messias ishte 20 vjeç, i cili filloi të punonte si murator dhe si shpërndarës për elektroshtëpiake, ndërsa argëtohej duke luajtur futboll.

Telefonata që ndryshoi gjithçka

Vetëm në vitin 2015, në moshën 24-vjeçare, Ezio Rossi, ish-trajneri i Torinos, arriti ta merrte në Casale, nga divizioni i pestë i futbollit italian. Më parë ai nuk kishte qenë në gjendje ta rekrutonte atë për Fossano-n sepse braziliani fitonte më shumë para si shpërndarës me motor.

Pasi shënoi 20 gola, ai shkoi te Chieri, tashmë në Serinë D. Më pas te Gozzano. Dhe në vitin 2019, Crotone, në Serinë B, bëhet me nënshkrimin e tij për 400,000 euro. Messias ishte 28 vjeç kur luajti në futbollin profesionist. Dhe pasi shkëlqeu dhe arriti promovimin në Kalabri, Milani e vuri re. Shkathtësia e tij në frontin e sulmit bëri që klubi Rossonnero të interesohej.

Por në Metropolitan, me gjithçka të humbur, trajneri i dha mundësinë. Ishte ndeshja e tretë që ai kishte luajtur gjatë gjithë sezonit. Para se të hidhej në fushën e Metropolitano, ai kishte marrë pjesë në dy ndeshje të Serisë A. gjithsej 49 minuta. Aq i duhej për t'i dhënë jetë Milanit.

“Është suksesi më i madh i jetës sime”, tha Messias. Braziliani mori famë në moshën 30-vjeçare dhe pas një jete plot sakrifica në të cilën futbolli u bë shpëtim për të. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore