Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Hakmarrja e Manchester shkatërron objektivin e mbetur të Liverpool

Hakmarrja e Manchester shkatërron objektivin e mbetur të Liverpool

Ngjyra e festimeve në KOP mezi ishin zhdukur dhe dhimbja e kokës nga shampanja të sapo konsumuar, kur Ole Gunnar Solskjaer u zotua të rrëzonte përsëri Liverpool-in nga froni i Premier League.

Titulli i kampionatit që shkon në Anfield për herë të parë në tre dekada e goditi Manchester United, me një humnerë prej 33 pikësh midis këtyre rivalëve të hidhur në klasifikimin e fundit simbol i një ndryshimi të fuqisë, pushtetit.

Liverpooli i Jurgen Klopp fitoi Ligën e Kampionëve dhe më pas Premier League në sezonin pasardhës vetëm regjistroi në bllokun e fitoreve, në shtëpi, duke treguar se sa poshtë kishte rënë United nga koha kur Sir Alex Ferguson i bënte fitoret të dukeshin aq e lehtë sa frymëmarrja.   

'Sa herë që shohim dikë tjetër që ngre një trofe, dhemb. Kjo është ndjesia që të gjithë lidhen me Manchester United ”, tha Solskjaer disa ditë pas kurorëzimit të titullit të Liverpool.

“Ne duam t'i kthehemi mënyrave fituese. Kjo është sfida jonë.”.

Ndërsa renditja në vendin e tretë në sezonin 2019-20 la të kuptohet fuqishëm për progresin, asnjë nuk mund ta mendonte që ata do të hynin në përplasjen e kësaj sfide të dielën me Liverpool në Old Trafford katër vende sipër tyre dhe 13 pikë mbi ta.

Nuk është një përmbysje e plotë e hendekut kolosal të sezonit të kaluar, por një ritëm mbresëlënës dhe United ka nevojë për vetëm një pikë nga loja këtë fundjavë për të garantuar se ata do ta mbyllin sezonin mbi Liverpool.

Për më tepër, ekipi i Solskjaer e gjen veten në pozicionin e mirë dhe se  çdo pikë e marrë të Dielën do t’i japë një goditje të fortë shanseve të Liverpoolit për t'u kualifikuar në sezonin e ardhshëm në Ligën e Kampionëve.

Ndërsa United duket se do të përfundojë në vendin e dytë, megjithëse i gjendur larg ndaj kampionit të zgjedhur Manchester City në sfidën e tyre të titullit, Liverpool është në një betejë të fortë për t’u renditur në katërshen e mes më të mirëve.

Ata po luftojnë me Chelsea, Ëest Ham, Tottenham dhe Everton për atë që është në thelb synon një vend të mbetur në Champions League.

Nëntë humbjet e Liverpoolit në ligë këtë sezon janë po aq sa në tre sezonet e tyre të mëparshme të kombinuara dhe larg nga vendi ku ata prisnin që mbrojtja e tyre e titullit të ishte me pesë raunde ndeshjesh për të luajtur.

Por a jemi dëshmitarë të një zhvendosjeje afatgjatë të peshës së lavjerrësit nga Merseyside në Manchester? Në të vërtetë, është shumë herët për ta thënë.

Vitet 1970 dhe 1980 i përkisnin Liverpoolit përpara se United i Ferguson të dominonte dy dekadat që pasuan. Shtatë sezonet që nga largimi i Fergie kanë parë një ndryshim të paparashikueshëm.

Liverpool ka përfunduar përpara United në katër sezone, United ka përfunduar më lart në tre. Kur Liverpool ka sezonin superior, marzhi i pikëve ka tendencë të jetë shumë më i madh.

Në 2013-14, ekipi i Brendan Rodgers ngriti një sfidë serioze për titullin para se të humbasë përfundimisht ndaj City - por ata gjithsesi e përfunduan 20 pikë mbi United, 'I përzgjedhuri' i të cilit në David Moyes erdhi dhe iku si trajner.

Në 2018-19, kur Liverpool u rendit i dyti pas City pavarësisht se humbi vetëm një ndeshje gjatë gjithë sezonit, hendeku ndaj United në vendin e gjashtë me 31 pikë të plotfuqishme. Sezoni i kaluar ishte 33.

Kështu që Solskjaer ka bërë shumë mirë për ta rikuperuar, megjithëse ai po ndihmohet nga ajo që është kthyer në një mbrojtje makthi të titullit për Klopp.

Por Liverpool ka pasur arritje, kohëve të fundit, diçka që është bërë një traditë e harruar në Old Trafford – fitimi i trofeve.

Solskjaer padyshim që e ka vënë në punë ekipin përsëri në drejtimin e duhur, por ata kanë humbur në katër gjysmëfinale gjatë drejtimit të tij. Në atë kohë, Liverpool ka qenë duke e kryer punën, duke pushtuar Evropën dhe duke i dhënë fund pritjes së tyre të gjatë dhe agonizuese për kampionatin.

Kur Solskjaer thotë “t’i rikthemi fitoreve' ai nënkupton marrjen e trofeve dhe, nga pamja e situatës aktuale në futbollin anglez, kjo do të thotë të zhvendosësh City-n e Pep Guardiola nga një renditja gjithnjë e më e lartë.

Do të ishte një përparim i madh nëse United mund ta mbarojë këtë sezon duke fituar Europa League, me dy ndeshjet e gjysmëfinales së tyre kundër Roma  në mes ndeshjen e Liverpool. Fitorja e parë e së enjtes mbrëmja 6-2 i sheh ata me një këmbë në finale.

Solskjaer është provuar si fitues kur ka qenë lojtar, por ai duhet të provojë si menaxher që ata që janë nën përgjegjësinë e  tij mund ta kapërcejnë këtë pengesë psikologjike dhe të fitojnë atë çmim të parë argjendi.

Askush nuk pret të njëjtën lloj dinastie që pasoi trofeun e parë të Fergusonit - Kupën e FA 1990 - por nëse Solskjaer dëshiron ta rikthejë Unitedin në majën e tij, Europa League do të ishte një vend i shkëlqyeshëm për të filluar.

Sa i përket Liverpool, ajo po mban ato standarde të larta që kanë dalë të pamundura këtë sezon. Është hera e parë gjatë drejtimit të Klopp që ata nuk kanë arritur të arrijnë as në një gjysmë finale, e lëre më të fitojnë ndonjë gjë.

Por ka mjaft rrethana lehtësuese për regresin. Kriza e dëmtimeve që i dha fund sezoneve të pjesës së parë të zgjedhjeve të para Virgil van Dijk dhe Joe Gomez mori një goditje të rëndë.

Lojtarët e tjerë kryesorë duke përfshirë Trent Alexander-Arnold, Thiago Alcantara dhe Jordan Henderson kanë pësuar dhe ato goditje nga ana e tyre. Ndërtimi i improvizuar i mbrojtjes së Liverpoolit ka treguar që ajo të jetë tepër cenueshme.

Në mënyrë të pazakontë, gjashtë humbje të tyre në kampionat kanë ardhur në shtëpi dhe humbjet e mëdha ndaj Aston Villa dhe Manchester City kanë treguar që kampionët e Klopp janë po aq të gabueshëm sa kushdo tjetër në një ditë të keqe.

Ne e dinim mjaft herët në sezon që një mbrojtje e suksesshme e titullit mes një situate të tillë do të ishte e ndërlikuar, por forma e shfrenuar e fitores së M. City e bëri të pamundur deri në fillim të Pranverës.

Kjo formë gjithashtu shkatërroi shkëputjen e shkurtër të United në sfidë e fillimit të vitit, por ata ende mund të kenë një sezon mjaft të mirë.

Ndeshjet aktuale midis United dhe Liverpool mbeten çështje të ngushta. Barazimi pa gola i luajtur në Anfield në janar e pa formën United të zhgënjyer në kërkimin e një fituesi të vonshëm.

U desh një goditje e lirë e shkëlqyeshme e Bruno Fernandes për të zgjidhur barazimin e tyre në Kupën e FA në Old Trafford shtatë ditë më vonë, duke vazhduar temën se kush është pak më i çmuar mes tyre në vitet e fundit.

Na duhet të rikthehemi në sezonin 2015-16, me United nën drejtimin e Louis van Gaal, për herë të fundit secila skuadër arriti një fitore të dyfishtë në kampionat.

Ne mund të presim që Liverpool të fshijë këtë sezon të dobët dhe të kthehet më i fortë në gusht. Ndërkohë, United do të dëshirojë të fillojë dhe të mbajë këtë prirje aktuale si synim për fitimin e titullit.

Tani për tani, ata mund të marrin zemër nga mënyra se si kanë rikuperuar  përsëri ndaj rivalëve të tyre më të mëdhenj. Thjesht mos prisni që të jetë një ndryshim i përhershëm./ Daily Mail

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore