Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Frika e Covid japonez, Koreja e Veriut anulon pjesëmarrjen në Lojërat Olimpike

Frika e Covid japonez, Koreja e Veriut anulon pjesëmarrjen në

Koreja e Veriut ka njoftuar se nuk do të marrë pjesë në Olimpiadën e Tokios këtë vit, duke thënë se vendimi u mor me qëllimin për të mbrojtur atletët e saj nga Covid-19.

Vendimi i jep fund shpresave të Koresë së Jugut për t'i shfrytëzuar Lojërat për t'u angazhuar me Veriun mes bisedimeve të bllokuara ndërkufitare.

Në 2018, të dy palët hynë në një ekip të përbashkët në Lojërat Olimpike Dimërore që çuan në një seri samitesh historike.

Pheniani thotë se nuk ka raste të virusit, por ekspertët thonë se kjo nuk ka gjasa. Sistemi shëndetësor i vendit mendohet të jetë plotësisht i papërshtatshëm për t'u marrë me pandeminë Covid, raporton Korrespondenti i BBC-së Tokyo, Rupert Wingfield-Hayes.

Njoftimi e bën Korenë e Veriut vendin e parë të madh që anashkalon Lojërat e vonuara të vitit 2020 për shkak të pandemisë. Ngjarja do të fillojë në 23 korrik.

Kjo do të jetë hera e parë që Koreja e Veriut ka humbur një Olimpiadë Verore që nga viti 1988, kur bojkotoi Lojërat e Seulit gjatë Luftës së Ftohtë.

Shpresat u zvenitën

Vendimi i Phenianit u bë në një takim të komitetit Olimpik në 25 Mars, sipas një raporti nga faqja shtetërore e drejtuar nga Sporti në DPRK. Sidoqoftë, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) tha se nuk kishte "marrë një kërkesë zyrtare" nga Koreja e Veriut për t'u tërhequr nga Lojërat.

Ai shtoi se megjithë kërkesat e përsëritura, Komiteti Olimpik Kombëtar i vendit kishte dështuar të "mbante një konferencë telefonike gjatë së cilës duhej diskutuar edhe situata Covid-19 në Korenë e Veriut".

Koreja e Veriut ka marrë masa të rrepta kundër virusit që kur shpërtheu vitin e kaluar. Ajo mbylli kufijtë e saj në fund të janarit dhe më vonë bëri karantinë qindra të huaj në kryeqytetin e saj.

Që nga fillimi i vitit të kaluar, trenat dhe vagonët janë ndaluar të hyjnë ose të lënë Korenë e Veriut, me shumicën e fluturimeve ndërkombëtare të pasagjerëve të ndaluara gjithashtu.

Kishte shpresë nga Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in që Lojërat Olimpike të mund të ishin një katalizator për përparimin midis të dy Koreve.

Ky kishte qenë rasti në 2018, kur Koreja e Veriut dërgoi 22 atletë në Lojërat Olimpike Dimërore në Korenë e Jugut, së bashku me zyrtarë të qeverisë, gazetarë dhe një grup brohoritës prej 230 anëtarësh.

Midis kontigjentit ishte motra e udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong-un, Kim Yo-jong - një lëvizje e cila e ndihmoi atë të fillonte diplomacinë me Korenë e Jugut dhe SHBA.

Bisedimet që pasuan çuan në një seri takimesh historike, të profilit të lartë midis udhëheqësit të Koresë së Veriut dhe ish-Presidentit të SHBA Donald Trump.

Kishte shpresa për marrëdhënie të përmirësuara pas takimeve, por asgjë nuk u konkretizua dhe atmosfera prej asaj kohe është përkeqësuar.

Koreja e Veriut dhe e Jugut janë teknikisht ende në luftë sepse asnjë traktat paqeje nuk u nënshkrua kur Lufta Koreane përfundoi në 1953. Japonia dhe Koreja e Veriut gjithashtu kanë tensionet e tyre të mbartura ndër vite, të rrënjosura në kolonizimin 35-vjeçar të Japonisë në Kore, ndjekja e Phenianit të programeve bërthamore dhe raketore dhe rrëmbimi i Veriut i qytetarëve Japonezë në të kaluarën.

Shqetësimet për Covidin e Japonisë
Ndërkohë, në Japoni, një ngjarje përgatitore olimpike u anulua pasi infeksionet Covid shpërthyen në një kamp trajnimi për ekipin japonez të vaterpolit - me shtatë persona që rezultuan pozitivë për virusin.

Sipas njoftimit se faza e stafetës olimpike në Osaka do të anulohet pasi infeksionet në qytet arritën nivele rekord.

Ka pasur shqetësime në rritje në Japoni se më shumë lloje infektive të virusit mund të jenë duke nxitur një valë të katërt potenciale Covid në vend.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore