Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

FIFA fal lojtarët e Amerikës Latine dhe shpëton skuadrat angleze

FIFA fal lojtarët e Amerikës Latine dhe shpëton skuadrat angleze

FIFA ka autorizuar lojtarët që u thirrën nga Brazili, Kili, Meksika dhe Paraguai gjatë pushimit ndërkombëtar për të luajtur në Premier League këtë fundjavë.

Të mërkurën u zbulua se FIFA kishte vënë në zbatim Nenin 5 për të bllokuar klubet e Premier League nga përzgjedhja e lojtarëve të cilët ata nuk kishin pranuar t'i lëshonin në raundin e fundit të ndeshjeve ndërkombëtare, pas një kërkese nga Konfederata e Futbollit Brazilian, pasi qeveria britanike i kishte futur në listën e kuqe të zonave të COVID.

Kërkesa erdhi pasi klubet e Premier League ranë dakord njëzëri muajin e kaluar të mos lëshojnë lojtarë për ndeshjet ndërkombëtare në vendet në listën e kuqe të Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Sidoqoftë, pas bisedimeve të gjera me FIFA, FA dhe Premier League, federatat e Brazilit, Kilit, Meksikës dhe Paraguait ranë dakord të heqin dorë nga kufizimi automatik pesë-ditor që kishin opsionin e vendosjes si karantinë.

Rezoluta u arrit vonë natën e së Premtes, pak më shumë se 12 orë para fillimit të ndeshjeve të fundjavës.
Vendimi do të thotë që Liverpool do të ketë Alisson, Fabinho dhe Roberto Firmino në dispozicion për përzgjedhje kundër Leeds të Dielën.

Dyshja e Manchester City, Ederson dhe Gabriel Jesus do të jenë në gjendje të luajnë kundër Leicester të Shtunën, Chelsea do të ketë në dispozicion Thiago Silva, Manchester United mund të thërrasë Fredin dhe Leeds mund të përfshijë Raphina, i cili humbi debutimin e tij ndërkombëtar.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore