Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Fanella e Ukrainës në Euro 2020 tërbon Rusinë: Provokim!

Fanella e Ukrainës në Euro 2020 tërbon Rusinë: Provokim!

Zbulimi i fanellës zyrtare të Ukrainës për Kampionatin Evropian të Futbollit 2020, u krye me vonesë këtë javë, duke shkaktuar një reagim të zemëruar nga Rusia për shkak të përshkrimit të kufijve të vendit, duke mos përjashtuar Krimenë e aneksuar nga Rusia.

Fanella tregon një hartë të Ukrainës, përfshirë Krimesë, e cila u aneksua nga Rusia në 2014, dhe Donetsk dhe Lugansk, të dy të kontrolluar nga separatistët pro-rusë. Slogani "Lavdi Ukrainës!" në anën e pasme njihet për të qenurit popullor gjatë demonstratave që rrëzuan presidentin pro-rus Viktor Janukoviç në 2014.

“Ekipi ukrainas i futbollit, me uniformën e tij, aneksoi territorin e Ukrainës në Krimesë Ruse", tha drejtoresha e shtypit e Departamentit të Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, duke shtuar se slogani është "një kopje e urimeve të famshme Nacional Socialiste Gjermane". Deputetët rusë e kanë quajtur kompletin "krejtësisht të papërshtatshëm" dhe një "provokim politik", sipas BBC.

Andrii Pavelko, presidenti i Shoqatës Ukrainase të Futbollit, i cili të Dielën postoi fotografi të kompletit në Facebook, tha se ai beson se "silueta e Ukrainës do t'u japë forcë lojtarëve sepse ata do të luftojnë për të gjithë Ukrainën".

"Bluza e ekipit kombëtar të Ukrainës (dhe e të gjitha skuadrave të tjera) për UEFA Euro 2020 është aprovuar nga UEFA, në përputhje me rregulloret e zbatueshme të pajisjeve," tha organi drejtues evropian i futbollit në një deklaratë për BBC.

Fanella e Ukrainës në Euro 2020 tërbon Rusinë: Provokim!

Fanella e Ukrainës në Euro 2020 tërbon Rusinë: Provokim!

Fanella e Ukrainës në Euro 2020 tërbon Rusinë: Provokim!

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore