Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Dorëzohet BBC, duan rikthimin e Gary Lineker pasi e përjashtuan për mbrojtjen që u bëri emigrantëve

Dorëzohet BBC, duan rikthimin e Gary Lineker pasi e përjashtuan

Drejtori i përgjithshëm i BBC, Tim Davie u ka kërkuar falje taksapaguesve si dhe qytetarëve pas një dite ndërprerjeje të programit sportiv. Shfaqjet e futbollit u ndërprenë në minutën e fundit të shtunën pasi prezantuesit dhe komentuesit u larguan në mbështetje të prezantuesit të 'Match of the Day', Gary Lineker. Ndeshja e ditës u reduktua në një edicion 20-minutësh. Lineker u pezullua pasi kritikoi politikën e diskutueshme të qeverisë për azilin. Por Davie mohoi që qeveria i bëri presion për këtë veprim.

Përveçse nuk kishte prezantues, 'Match of the Day' në BBC One të shtunën mbrëma u transmetua pa komente dhe ekspertët Alan Shearer dhe Ian Wright nuk u shfaqën. Programi ishte gjithashtu pa melodinë e famshme të temës dhe kreditet e hapjes. Shfaqja filloi me një lexim grafik "Premier League Highlights" përpara se të fillonte drejtpërdrejt në klipe nga ndeshja Bournemouth - Liverpool, ku komenti i zakonshëm u zëvendësua nga zhurma e turmës. 

Davie pranoi se kishte qenë një ditë e vështirë për korporatën, por tha se po punojnë për të zgjidhur situatën. I intervistuar nga BBC News, zoti Davie tha: Suksesi për mua është rikthimi i Gary në transmetim dhe së bashku ne po i japim audiencës atë mbulim sportiv të klasit botëror, të cilin, siç them unë, më vjen keq që nuk kemi qenë në gjendje ta ofrojmë sot.

Drejtori i përgjithshëm tha se ai absolutisht nuk do të jepte dorëheqjen, por pranoi se kjo ka qenë një kohë e vështirë për BBC. Ai tha se nuk kishte pasur asnjë "lëmoshë" ndaj asnjë partie politike mes akuzave nga partitë opozitare se drejtuesit e BBC-së ishin përkulur ndaj presionit nga Downing Street. Davie tha se Linekerit i ishte kërkuar të "tërhiqej" pasi u përfshi në çështje politike partiake. Ai shtoi se ishte i përgatitur të rishikonte rregullat e paanësisë për stafin e pavarur si Lineker.

Lineker nuk prezantoi "Match of the day" këtë fundjavë pasi BBC njoftoi se postimi i tij i fundit në 'Twitter' që krahasonte planin e qeverisë për emigrantët e paligjshëm me Gjermaninë naziste shkelte rregullat e paanësisë. Korporata tha se Lineker do të tërhiqej nga prezantimi i programit derisa ai dhe shefat e tij të binin dakord për përdorimin e tij të mediave sociale. E gjitha nisi pasi, sipas Lineker e komentoi çështjen e emigrantëve si një politikë jashtëzakonisht mizore të drejtuar ndaj njerëzve më të cenueshëm në gjuhë jo të ndryshme nga ajo e përdorur nga Gjermania në vitet '30. Sekretarja e Brendshme, Suella Braverman iu përgjigj duke u shprehur se ishte e fyer nga këto komente.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore