Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Debati për paratë e atletikës/ Luiza Gega: Jam e zhgënjyer! Ministria e Sporteve: Marrin aq sa meritojnë

Debati për paratë e atletikës/ Luiza Gega: Jam e zhgënjyer!

Zbardhja e buxhetit të sportit si gjithmonë ka pasur debatet, xhelozitë dhe argumentet e ndryshëm të drejtorisë të sportit pranë ministrisë së sportit, për mënyrën e vlerësimit dhe shpërndarjes.

Në total rreth 1.4 mln euro e ndarë në 17 federata olimpike, duke qenë se ndodhemi në një vit Olimpik përgatitor për Olimpiadën e ardhshme Paris 2024. Në krye të kësaj liste është federata e peshëngritjes me 19 milion lekëve të reja.

Po si ndahet në të vërtetë ky buxhet sporti në federatat sportive të cilat vetë janë të kategorizuara, në federata olimpike, jo olimpike apo edhe në federata që nuk aplikojnë fare për të marrë para nga shteti siç është rasti federatës së futbollit. Zv.Ministri i sporteve, Endri Hoxha sqaron për Top Channel, mënyrën e përfitimit të buxheteve të federatave.

Ndërkohë Luiza Gega, kampionia e Evropës në atletikë ka qenë sportistja e vetme e cila ka ngritur zërin për buxhetin e federatës të saj, kjo për faktin se federata e atletikës ka një ulje të buxhetit krahasuar me një vit më parë.

 “Sinqerisht, kam vërtet përshtypjen që ministrja Evis Kushi s’ka dijeni për këtë logjikën e ndarjes së këtij buxheti. Shpresoj që ta shikojë sa më shpejt. Personalisht si sportiste elitare nuk kam ndonjë interes sado që të jetë buxheti i Federatës por duke qenë se ai ndahet nga performanca që kanë pasur sportistët vitin e kaluar, ndihem e ofenduar që Federatës sime, në vend që t’i ngrihej buxheti, përkundrazi, i është ulur dhe disa Federatave të tjera, ku me gjithë respektin kur ta meritojnë”, ka shkruar Gega.

Ngjarja e fundit në federatën e Atletikës ku është pezulluar zyrtari më i lartë, sekretari i përgjithshëm për mashtrim dhe ku akuzohet dhe është pezulluar presidenti aktual Gjergj Ruli, por në statusin e trajnerit të Izmir Smajlajt, për mashtrim me rezultatet, ka rrezikuar ta lënë pa buxhet këtë vit federatën e mbretëreshës së sporteve, por për këtë pritet vendimi zyrtarë i gjykatës sportive në Montekarlo në muajin mars.

Ndërkaq ministria ka vendosur të auditojë dhe të jetë prezente në çdo aktivitet për të cilin federatat sportive kanë aplikuar, kanë marrë fondet dhe do të zhvillojnë gjatë vitit 2023./topchannel

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore