Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

City përballet me Borussian, pse e gjithë vëmendja është te Haaland

City përballet me Borussian, pse e gjithë vëmendja

Dueli tjetër i Champions është ai që zhvillohet në Manchester, aty ku City pret skuadrën e Borussia Dortmund që e ka fituar një herë Champions League. “Qytetarët” janë favoritë në këtë sfidë, madje edhe për triumfin e këtij kompeticioni.

Anglezët në këtë sfidë janë të plotë, kur Dortmund ka disa mungesa të rëndësishme, si Jadon Sancho, Marcel Shmelzer dhe Axel Witsel. Borusia edhe në kampionat nuk po kalojnë momente të mira dhe sytë i kanë nga Erling Haaland, një nga sulmuesit më të mirë në qarkullim.

Por vëmendja e talentit novergjez në këtë sfidë të nivelit të lartë për faktin se City ka shprehur interes që ta blejë atë.

Trajneri Guadiola ka shprehur vlerësim për talentin, por përsëri mbrojti qëndrimin e City për të mos shpenzuar më shumë se 100 milion Paund për një lojtar.

“Deri më tani klubi ka vendosur të mos shpenzojë afër 100 milion £ për një lojtar”, tha Guardiola.

“Futbolli është një lojë skuadre, të gjithë kontribuojnë. Nuk është vetëm një lojtar”, shtoi ai. Haaland, 20 vjeç, ka shënuar 39 gola për klubin dhe vendin këtë sezon, duke përfshirë 10 në gjashtë paraqitje në Ligën e Kampionëve.

Me drejtuesit e Premier League që konfirmojnë të hënën e kaluar se sulmuesi Sergio Aguero, 32, do të largohet kur skadon kontrata e tij në fund të sezonit, Haaland ka qenë një objektiv i vëzhguar mirë për të zëvendësuar argjentinasin.

Sidoqoftë, Guardiola mendon se shifrat që aktualisht po citohen janë shumë të larta. Dortmund raportohet se dëshiron të paktën 150 milion euro (128 milion) për përfaqësuesin e Norvegjisë, agjenti i të cilit Mino Raiola është takuar me Barcelonën dhe Real Madrid për një lëvizje të mundshme.

“Fakti që ne nuk kemi shpenzuar, për një lojtar, shumë para, të jep avantazh”, shtoi Guardiola.

“E vetmja gjë që mund të them është se, me moshën e tij, Haaland është një sulmues i jashtëzakonshëm. Ndoshta në të ardhmen [duke shpenzuar më shumë se 100 milion £ për një lojtar] do të ndodhë nëse ata vendosin se është e nevojshme për të përmirësuar ekipin për pesë, 10 vitet e ardhshme, për shumë arsye. Por deri më tani klubi, organizata, shefi ekzekutiv, drejtori sportiv vendosën të mos e bëjnë atë dhe kjo është arsyeja pse ata nuk e bënë atë”, tha Guardiola..

Manchester City nënshkroi për Rodri nga Atletico Madrid për një shifër rekord, klubi pagoi 62.8 milion £ në korrik 2019.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore