Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

Botërori i Katarit mban emrin e Leo Messit/ Nga golat, tek asistimet, ja rekordet e vendosura nga argjentinasi

Botërori i Katarit mban emrin e Leo Messit/ Nga golat, tek asistimet, ja

Lionel Messi u largua nga Botërori “Katar 2022” si kampion bote, por edhe si lojtari i turneut.

Nëse keni dyshime nëse e meritonte këtu keni 12 rekorde që ai vendosi dhe që do të jenë të vështirë për t’u mposhtur.

Fillimisht ai kaloi  Lothar Mattheus, duke regjistruar 26 ndeshje të luajtura në një Kupë Bote, teksa 7 prej tyre ishin vetëm në këtë botëror.

Por ai la dhe gjurmët e tij, teksa dha 9 asistime, më shumë se çdo lojtar tjetër. E përveç asistimeve, ai shënoi të paktën një gol  në të gjitha fazat e një Botërori, nga faza e grupeve deri në finale, duke kaluar në fazën e 16-të, çerekfinalen dhe gjysmëfinale.

Në Katar ai ishte gjithmonë një titullar me kohë të plotë, duke qenë plot 2314 minuta në aksion në pesë Botërorët në të cilat ai mori pjesë.

Rekorde të tjera janë:

20 ndeshje si kapiten në Kupat e Botës, pas finales me Francën, vetëm meksikani Rafa Márquez (18 ndeshje) është afër.

22 pjesëmarrje në gola (13 plus nëntë asistime), më së shumti në historinë e Kupës së Botës.

35 vjeç, pavarësisht gjithçkaje, më i riu që ka luajtur në pesë Botërorë.

35 vjeç, 5 muaj e 19 ditë, lojtari më i vjetër që ka shënuar dhe asistuar në një ndeshje të Kupës së Botës.

13 gola në Kupat e Botës, shtatë në “Katar 2022”, duke tejkaluar shënuesin argjentinas, që ishte nga Batistuta (10).

16  vjet, 5 muaj e 11 ditë, koha e kaluar mes golit të parë në Kupat e Botës, në qershor 2006 dhe të fundit në finale, diferenca më e madhe kohore mes goditjeve të sakta në garë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore